پیشگوئیهای حضرت در نامه به معاویه

نوع اصطلاح :
عنوان :
پیشگوئیهای حضرت در نامه به معاویه
امیرالمؤمنین علیه‏السّلام در نامه‏ای که در پاسخ نامه معاویه نگاشت و نکات بسیاری را توضیح داد از جمله فرمود: ای معاویه، زکریای پیامبر با اره بریده شد، سر حضرت یحیی علیه‏السّلام را قوم او بریدند در حالی که آن دو (مردم را) به خدا دعوت می‏کردند و این از بی‏ارزشی دنیاست. سپس حضرت در ادامه فرمود: ای معاویه، پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم به من خبر داد که امتش محاسن مرا از خون سرم رنگین خواهند نمود، من شهید می‏شوم و تو بعد از من زمام امور را به دست می‏گیری و تو ناجوانمردانه پسرم حسن را به وسیله زهر می‏کشی و پسرت یزید که لعنت خدا بر او باد پسرم حسین را می‏کشد و این کار را پسر زنازاده از طرف او عهده‏دار می‏شود.
حکومت این امت را بعد از تو هفت نفر از فرزندان ابوالعاص و مروان بن حکم و پنج نفر از فرزندانش به دست می‏گیرند که کامل کننده دوازده پیشوائی است که پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم در خواب آنان را دید که از منبرش به دنبال هم چون میمونها بالا و پائین می‏جهند و امت او را از دین خدا به عقب برمی‏گردانند و آنان دارای شدیدترین عذاب در قیامت هستند.
بزودی خداوند خلافت را به وسیله پرچمهای سیاهی که از طرف شرق می‏آید. از آنان خارج کرده و آنان را به وسیله اینها خوار می‏نماید و زیر هر سنگی باشند آنان را به قتل می‏رساند و در آخر نامه حضرت فرمود:
بدان ای معاویه، بخدا قسم، با اینکه می‏دانم تو از این نامه سودی نمی‏بری و خشنود می‏شوی که خبر دادم تو و پسرت حکومت را بدست می‏گیرید، با این حال این نامه را برایت نوشتم که چرا که آخرت برای تو مهم نیست و به آن کافر هستی. ولی به زودی پشیمان می‏شوی همان‏طور که آنان که این حکومت را برای تو پایه گذاری کردند و تو را بر ما مسلط نمودند پشیمان شدند ولی زمانی پشیمان شدند که پشیمانی برای آنها سودی نداشت. از جمله اموری که باعث شد برای تو نامه بنویسم این بود که به نویسنده‏ام دستور دادم این نامه را برای شیعیان و رؤسای اصحابم نسخه برداری کند به امید آنکه خداوند به وسیله این نامه آنان را نفعی دهد، یا یکی از آنان که نزد تو هستند آن را بخواند و خداوند به وسیله این نامه و به وسیله ما او را از گمراهی به هدایت و از ظلم تو و اصحابت و فتنه آنان خارج کند و نیز دوست داشتم حجت را بر تو تمام کنم. معاویه در جواب نامه حضرت نوشت: ای ابوالحسن گوارایت باد که آخرت را مالک می‏شوی و گوارایمان باد که دنیا را مالک می‏شویم. [1] .

پی نوشت ها:
[1] سلیم بن قیس، ص 197.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir