یک نفر در آب غرق شد

نوع اصطلاح :
عنوان :
یک نفر در آب غرق شد
شش نفر در آب فرات سرگرم بازی بودند، یکی از آنان غرق شد، نزاع را نزد امیرالمومنین علیه‏السلام بردند، دو نفر از آنان گواهی دادند که آن سه نفر دیگر او را غرق کرده‏اند، و آن سه نفر گواهی دادند که آن دو نفر دیگر او را غرق کرده‏اند، امیرالمومنین علیه‏السلام دیه او را به پنج قسمت مساوی تقسیم نمود، دو قسمت به عهده آن سه نفری که دو نفر بر علیه ایشان گواهی داده‏اند، و سه قسمت به عهده آن دو نفری که سه نفر بر علیه ایشان گواهی داده‏اند. [1] .
شیخ مفید در ارشاد پس از نقل این خبر می‏گوید: در این قضیه هیچ قضاوتی تصور نمی‏شود که از قضاوت آن حضرت به صواب نزدیکتر باشد.

پی نوشت ها:
[1] ارشاد مفید، قضایاه علیه السلام فی خلافته . فروع کافی، کتاب الدیات، باب الجماعه یجتمعون علی قتل واحد، حدیث 6. تهذیب کتاب الدیات، باب الاشتراک فی الجنایات، حدیث 3.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir