قضا و قدر

نوع اصطلاح :
عنوان :
قضا و قدر
حجاج بن یوسف برای چند تن از علمای زمان خود به نامهای حسن بصری، عمر و بن عبید، واصل بن عطا و عامر شعبی نامه نوشت تا آراء و نظریات خود را پیرامون قضا و قدر برایش بنویسند.
حسن بصری در پاسخش نوشت: بهترین سخنی که در این باره به ما رسیده گفتار امیرالمومنین علیه‏السلام است که فرمود: تنها چیزی که تو را تباه می‏سازد اسفل و اعلای توست (کنایه از عورت و دهان) و خداوند از آن برای است.
عمر و بن عبید در پاسخش نوشت: بهترین گفتاری که درباره قضا و قدر شنیده‏ام سخن علی بن ابیطالب است که فرموده: اگر انجام گناه و معصیت به اختیار خود انسان نباشد پس حکم به قصاص درباره شخص جانی بی‏مورد خواهد بود و او در حکم قصاص مظلوم می‏باشد.
واصل بن عطا نوشت: زیباترین کلامی که در این‏باره شنیده‏ام، کلام امیرالمومنین علیه‏السلام است که فرموده: آیا ممکن است خداوند تو را به راه راست هدایت نموده و باز خودش تو را در گمراهی قرار دهد بدون اختیار خودت.
شعبی نوشت: نیکوترین بیانی که درباره قضا و قدر شنیده‏ام بیان علی بن ابیطالب علیه‏السلام است که فرموده: هر عملی که از آن به سوی خدا توبه می‏کنی از خودت می‏باشد، و هر عملی که به شکرانه انجام آن خدا را سپاس می‏گویی از سوی خداوند است.
و چون نامه‏هایشان به حجاج رسید گفت: البته این گفتار را از چشمه‏ای صاف و گوارا اخذ کرده‏اند. [1] .

پی نوشت ها:
[1] طرائف، علی بن طاووس، ص 329.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir