پرسشهای عمر از علی‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
پرسشهای عمر از علی‏
روزی عمر به حضرت امیر علیه‏السلام رسید و گفت: یا امیرالمومنین! پرسشهایی چند در نظر داشته‏ام و فراموش کردم که آنها را از رسول خدا صلی الله علیه و آله بپرسم آیا شما پاسخ آنها را می‏دانید؟
علی علیه‏السلام فرمود: سوالات خود را بگو.
عمر: گاهی انسان چیزی در خواب می‏بیند و وقتی که بیدار می‏شود اثری از آن نمی‏یابد، و گاهی با کسی برخورد می‏کند و بدون سابقه او را دوست می‏دارد. و برعکس، گاهی هم با افراد ناشناسی دشمن است و گاهی هم چیزی می‏بیند و یا می‏شنود و مدتها آن را بخاطر دارد و گاه احتیاج، آن را فراموش می‏کند و باز در غیر وقت حاجت یادش می‏آید.
امیرالمومنین علیه‏السلام در پاسخش فرمود: اما سوال تو از خواب؛ خداوند در قرآن مجید می‏فرماید: (الله یتوفی الانفس حین موتها والتی لم تمت فی منامها فیمسک التی قضی علیها الموت و یرسل الاخری الی اجل مسمی) [1] خداوند جانها را در وقت مردن، و نیز جانهای آنان که نمرده‏اند در خواب از بدنها می‏گیرد، پس از آن نفسی را که خدا حکم به مردن او کرده او را نگه می‏دارد و آن نفسی را که اجلش نرسیده به بدن خود تا اجل و موعد معینی می‏فرستد.
آنگاه فرمود: خواب شبیه مرگ است، پس آنچه را که انسان به هنگام تحلیل و جدا شدن روح از بدن ببیند راست و از ملکوت است. و آنچه را که در موقع بازگشت روح ببیند باطل و از رنگهای شیطان است.
و اما سوال تو از دوستی و دشمنی با عدم سابقه؛ خداوند ارواح را دو هزار سال قبل از بدنها آفریده و آنان را در هوا و فضا سکونت داده است، پس ارواحی که در آنجا با یکدیگر انس و الفت داشته‏اند اینجا نیز با هم مانوسند، و ارواحی که در آنجا با هم دشمن بوده‏اند اینجا نیز با هم دشمنند.
و اما سوال تو از ذکر و فراموشی؛ هیچ قلبی نیست مگر اینکه دارای پرده و پوششی است، پس هرگاه قلب در زیر آن پرده نهان باشد آنچه را که دیده و شنیده فراموش می‏کند، و هرگاه پرده کنار رود آنچه را که دیده و شنیده یادش می‏آید.
عمر گفت: راست گفتی، خدا مرا زنده نگذارد و نه در شهری باشم که تو در آنجا نباشی. [2] .

پی نوشت ها:
[1] سوره زمر، آیه 43.
[2] عجایب القضایا، قمی، ص 103، حدیث 172.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir