عمر از سخنان حذیفه برآشفت

نوع اصطلاح :
عنوان :
عمر از سخنان حذیفه برآشفت
روزی عمر حذیفه را دید، به او گفت: چگونه صبح کردی؟ حذیفه گفت: می‏خواهی چگونه صبح کرده باشم؟ به خدا سوگند صبح نمودم در حالی که حق را دشمن و فتنه را دوست می‏دارم، و بر نادیده گواهی می‏دهم، و غیر مخلوق را حفظ می‏کنم، و بدون وضو نماز می‏خوانم، و در زمین چیزی دارم که خدا در آسمان ندارد.عمر از شنیدن سخنان حذیفه برآشفت و از او روی گردانده و چون عجله داشت وی را ترک گفت ولی تصمیم گرفت او را تنبیه کند، در میان راه علی علیه‏السلام را دید، حضرت دریافت که وی خشمگین است علت را پرسید، عمر گفت: حذیفه را ملاقات نموده‏ام و به او گفته‏ام چگونه صبح کردی و او گفته صبح نمودم در حالی که حق را خودش ندارم.
امیرالمومنین علیه‏السلام فرمود: راست گفته، از مرگ خوشش نمی‏آید با این که آن حق است.
عمر: او گفته فتنه را دوست می‏دارم.علی علیه‏السلام: راست گفته، مال و فرزندان را دوست می‏دارد و خداوند فرموده: انما اموالکم و اولادکم فتنة؛ [1] جز این نیست مالها و فرزندانتان برای شما فتنه و سبب آزمایشند.
عمر: می‏گوید بر نادیده گواهی می‏دهم.
امیرالمؤ منین علیه‏السلام: راست گفته، بر یگانگی خداوند، مرگ، زنده شدن، بهشت، دوزخ، صراط گواهی می‏دهد و هیچ کدام از آنها را ندیده است.
عمر: می‏گوید: غیر مخلوق را حفظ می‏کند.
امیرالمؤ منین علیه‏السلام راست گفته، کتاب خدا را حفظ می‏کند و آن غیر مخلوق است. [2] .
عمر: می‏گوید: واصلی علی غیر وضوء.
علی علیه‏السلام راست گفته، بر پسر عمم رسول خدا صلی الله علیه و آله بدون وضو، صلوات می‏فرستد و آن جایز است.
عمر: از همه اینها بالاتر می‏گوید من در زمین چیزی دارم که خدا در آسمان ندارد.علی علیه‏السلام: راست گفته، او زن و فرزند دارد و خدا از آن منزه است.
در این هنگام عمر گفت: اگر علی بن ابی‏طالب علیه‏السلام نبود نزدیک بود عمر هلاک شود. [3] .

پی نوشت ها:
[1] سوره انفال، آیه 28.
[2] ظاهرا نزاعی که در زمان ماءمون میان متکلمین رخ داده از این که آیا قرآن مخلوق است یا نه اصل آن چنین تعبیری است که در بعض اخبار آمده، ولی حق این است که مقصود از مخلوق در خبر مکذوب است، یعنی قرآن کتاب حقی است که از جانب خداوند فرود آمده و دروغ در آن راه ندارد، در برابر آنچه که کفار می گفتند: ان هذا الا اختلاق؛ نیست این که محمد (ص) می‏گوید مگر از خودش (مؤ لف).
[3] مناقب گنجی شافعی.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir