این حکم خداست

نوع اصطلاح :
عنوان :
این حکم خداست
رسول خدا صلی الله علیه و آله از مردی اعرابی، ماده شتری به چهار صد درهم خریداری نموده بود، و هنگامی که اعرابی پول را تحویل گرفت، فریاد بر آورد: درهمها و شتر، مال من است. اتفاقا ابوبکر از آنجا عبور می‏کرد، پیامبر به ابوبکر فرمود: بین من و اعرابی قضاوت کن!
ابوبکر گفت: اعرابی از شما گواه می‏خواهد. عمر نیز از آنجا عبور می‏کرد و سخنان ابوبکر را در آن باره تکرار نمود. در این موقع علی علیه‏السلام از دور نمایان گردید، پیامبر صلی الله علیه و آله به اعرابی فرمود: قبول داری این جوان که می‏آید بین ما قضاوت کند؟

گفت: بلی.
حضرت علی آمد، اعرابی ادعای خود را مطرح کرد.
امیرالمومنین علیه‏السلام به اعرابی فرمود: شتر را به پیامبر تسلیم کن!
اعرابی اعتنا نکرد تا این که آن حضرت سه بار گفتار خود را تکرار نمود ولی نتیجه‏ای نبخشید، در این هنگام علی علیه‏السلام اعرابی را با یک ضربه شمشیر، دور کرد. پس اهل حجاز گفتند: که با آن ضربه، سر او را پراند و اهل عراق گفتند: عضوی از او را قطع کرد.
و آنگاه علی علیه‏السلام به پیامبر عرضه داشت: یا رسول الله! ما شما را در وحی تصدیق می‏کنیم چگونه در چهار صد درهم تصدیق ننمائیم؟!. [1] .
و در خبری آمده: که پیغمبر صلی الله علیه و آله به ابوبکر و عمر رو کرده و به آنان فرمود: این حکم خداست نه آنچه که شما به آن حکم کردید.
نکته:
گرچه امیرالمومنین علیه السلام از صنایع حیرت آور خدا و نفس پیغمبر است و محال است که آن دو و دیگران به مقام و منزلت او برسند همچون ثری و ثریا الا این که آنان به قدر سایر صحابه پیغمبر صلی الله علیه و آله هم توجه نداشته‏اند. و این خزیمه بن ثابت است که در نظیر چنین قضیه‏ای برای پیامبر گواهی نادیده داد، و پیامبر به وی فرمود: چگونه گواهی نادیده می‏دهی؟
عرضه داشت: یا رسول الله! ما شما را در وحی و اخبار آسمانی تصدیق می‏کنیم، چگونه ممکن است در خبرهای زمین تصدیق ننمائیم. پس رسول خدا صلی الله علیه و آله گواهیش را پذیرفت و یک شهادتش را جای دو شهادت قرار داد و به همین جهت ذوالشهادتین لقب یافت.

پی نوشت ها:
[1] مناقب، سروی، ج 1، ص 490.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir