جبران

نوع اصطلاح :
عنوان :
جبران
گفتار خلافی از بشر بن عطارد به امیرالمومنین علیه‏السلام گزارش شد. امام شخصی را مامور دستگیری او نمود، مامور آن حضرت، بشر را در طایفه بنی اسد یافت، در این موقع نعیم بن دجاجه، بشر را فراری داد، امیرالمومنین علیه‏السلام دستور داد نعیم را دستگیر کرده نزد آن حضرت ببرند، پس هنگامی که نعیم را نزد امام آوردند به آن حضرت چنین گفت: همانا به خدا سوگند که بودن با تو ذلت، و جدایی از تو موجب کفر است!
امام علیه‏السلام چون این را شنید به او فرمود: تو را بخشیدم؛ همانا خدای تعالی می‏فرماید: ادفع بالتی هی احسن السیئه؛ [1] بدیها را به آنچه که بهتر است دفع کن.
اما این که گفتی بودن با تو ذلت است گناهی است که مرتکب شده‏ای، و این که گفتی جدایی از تو موجب کفر است حسنه‏ای است که انجام داده‏ای و سبب جبران آن گناهت شد، پس او را آزاد نمود. [2] .

پی نوشت ها:
[1] سوره مومنون، آیه 95.
[2] فروع کافی، ج 7، ص 268، حدیث 40.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir