ابوبکر و حکم میراث اجداد

نوع اصطلاح :
عنوان :
ابوبکر و حکم میراث اجداد
در کتاب اسد الغابه از قاسم بن محمد بن نقل کرده که دو جده (مادر مادر و مادر پدر) که هر کدام خواستار میراث بودند نزد ابوبکر آمدند. ابوبکر 6/1 ترکه میت را به مادر مادر داد و مادر پدر را محروم کرد. عبدالرحمن بن سهل مردی از انصار که در جنگ بدر نیز حضور داشته به ابوبکر گفت: ای خلیفه! کسی را ارث دادی که اگر او مرده بود و این میت زنده می‏بود از او ارث نمی‏برد، و برعکس. کسی را محروم نمودی که اگر او مرده بود و این میت زنده بود از او ارث می‏برد. ابوبکر به خطای خود پی برد و 6/1 را بین آنان بطور مساوی قسمت نمود. [1] .
و همین روایت را نیز شیخ طوسی (ره) درتهذیب با اختلافی در لفظ نقل نموده است. [2] .
و نیز قضیه دیگری نقل کرده که جده‏ای (مادر پدر) به نزد ابوبکر رفت و گفت: از پسر پسرم ارث می‏خواهم، ابوبکر گفت: من آیه‏ای از قرآن در این باره به خاطر ندارم، ولی از دیگران می‏پرسم، و چون پرسید، مغیره به او گفت: رسول خدا صلی الله علیه و آله جده را 6/1 داده است.
ابوبکر به مغیره گفت: جز تو کسی هم این را از رسول خدا شنیده است؟
مغیره گفت: بله، محمد بن مسلمه. پس ابوبکر طبق گواهی آنان 6/1 ترکه را به آن زن داد. پس از گذشت مدتی مادر مادر همان میت نزد ابوبکر رفته از او مطالبه میراث نوه‏اش را نمود. ابوبکر به او گفت: آنچه که از رسول خدا صلی الله علیه و آله در این خصوص نقل کرده‏اند شامل تو نمی‏شود و به جده پدری اختصاص دارد از این رو حکم مسأله تو را نمی‏دانم. و چنانچه 6/1 را بین هر دو نفرتان قسمت کنید، خودتان بهتر می‏دانید. [3] .

پی نوشت ها:
[1] اسدالغابه، ج 3، ص 299.
[2] تهذیب، ج 9، ص 314، حدیث 48.
[3] تهذیب، ج 9، ص 314، حدیث 48.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir