حقش را به او بازگردان‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
حقش را به او بازگردان‏
ابن‏ابی‏الحدید از موفقیات زبیر بن بکار از عبدالله بن عباس نقل کرده که می‏گوید: من به همراه عمر در کوچه ای از کوچه‏های مدینه قدم می‏زدیم، در این موقع عمر به من رو کرده گفت: ای ابن‏عباس! می‏دانم که یار تو- امیرالمومنین- مظلوم واقع شده است. ابن‏عباس می‏گوید: با خود گفتم بخدا سوگند نباید بر من پیشی گیرد پس به او گفتم: حال که چنین است حقش را به او بازگردان.
ابن‏عباس می‏گوید: در این وقت عمر دستش را از دستم ربود و به تنهایی پیش رفت و سپس ایستاد تا این که من به او ملحق شدم، پس به من گفت:
ای ابن‏عباس! به اعتقاد من تنها علتش د این بود که قومش او را کوچک شمرده‏اند.
ابن‏عباس می‏گوید: با خود گفتم این سخنش از اول بدتر بود به او گفتم ولی به خدا سوگند، نه خدا و نه رسولش، او را کوچک نشمرده‏اند، آن هنگام که او را مامور نمودند تا سوره برائت را از دست یار تو (ابوبکر) بگیرد. در این موقع عمر از من رو برگردانده و با شتاب رفت و من نیز بازگشتم. [1] .
نکته:
ابن‏ندیم در فهرست از هشام بن حکم نقل کرده که می‏گوید: در شگفتم از کسانی که آن را که خدا بر خلافتش د تصریح نموده عزل کرده‏اند، و آن را که خدا عزل نموده نصب کرده‏اند!

پی نوشت ها:
[1] شرح نهج‏البلاغه، ج 3، ص 105.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir