ابن رفاعه بن رافع

نوع اصطلاح :
عنوان :
ابن رفاعه بن رافع
طبری می‏نویسد: هنگامی که امیرالمؤمنین علیه‏السلام از ربذه به بصره، برای سرکوب سپاه ناکثین، عزیمت نمود، فرزند رفاعة بن رافع ایستاد و عرضه داشت: ای امیر مؤمنان! چه قصدی دارید و با ما کجا خواهید رفت؟» حضرت در پاسخ فرمود: «أما الذی نُرید و ننوی فالاصلاح، إن قبلوا منّا و أجابونا إلیه؛ ما قصد و نیت‏مان اصلاح است، اگر اصلاح و آرامش را از ما بپذیرند و به خواست ما جواب دهند، ما هم می‏پذیریم و جنگی نداریم.»
ابن رفاعه پرسید: اگر حاضر به اصلاح نشدند و شما را اجابت نکردند؟ حضرت فرمود: «نَدعُهم بعذرهم و نعطیهم الحق و نصبر؛ آنها را به عذر خودشان وامی‏گذاریم و حقوقشان را می‏دهیم و در برابر مخالفتشان صبر می‏کنیم.»
باز پرسید: اگر به این مقدار راضی نشدند؟ حضرت فرمود: «نَدَعَهم ما ترکونا؛ مادامی که به روی ما شمشیر نکشند، رهایشان می‏کنیم.» ابن رفاعه پرسید: اگر ما را رها نکردند و مزاحم بودند؟ حضرت فرمود: «امتنعنا منهم؛ از آنها می‏خواهیم مزاحم ما نباشند» در این جا ابن رفاعه انصاف داد و گفت: بسیار خوب است، و امام علیه‏السلام را همراهی کرد. [1] .

پی نوشت ها:
[1] تاریخ طبری، ج 4، ص 479.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir