ابو الاسود دوئلی (ظالم بن عمرو)

نوع اصطلاح :
عنوان :
ابو الاسود دوئلی (ظالم بن عمرو)
نام او، ظالم فرزند عمرو و کنیه‏اش «ابو الاسود دوئلی» است. وی از علمای تابعین [1] و شجاعان و شعرا و خطبای نامی عصر خویش بود. او زمان رسول خداصلی الله علیه و آله را درک کرد، ولی حضرت را ندیده است، از این رو در زمره تابعین است. البته «ابو عبیده» می‏گوید: او در جنگ بدر در رکاب پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله جنگیده است. اما دیگران این قول را تأیید نکرده‏اند.
ابوالاسود از اصحاب و موالیان امیرالمؤمنین، امام حسن، امام حسین و امام سجاد علیهم‏السلام بود و هم‏چنین از طرف عمر بن خطاب، عثمان و حضرت علی علیه‏السلام در بعضی بلاد اسلامی حاکم بوده؛ وی در زمان خلافت عمر بن خطاب به بصره هجرت کرد و در عصر خلافت امیرالمؤمنین علیه‏السلام در جنگ جمل در رکاب حضرت علی علیه‏السلام شمشیر زد و پس از آن از سوی امام علی علیه‏السلام حاکم بصره شد. [2] .
ابو الاسود شخصی حاضر جواب و دارای اشعار زیبایی بود، او با ارشاد و راهنمایی امیرالمؤمنین علیه‏السلام اولین کتاب را در علم نحو نوشت و قرآن را نقطه‏گذاری کرد.
وی سرانجام در سال 69 هجری به سن 85 سالگی به مرض طاعون در بصره از دنیا رفت. [3] .

پی نوشت ها:
[1] تابعین ؛ به کسانی گفته می‏شود که هم عصر با پیامبر صلی الله علیه و آله نبوده و با اصحاب هم‏زمان بوده‏اند و یا در عصر آن حضرت بوده‏اند، ولی موفق به دیدار رسول خدا صلی الله علیه و آله نشدند؛ چنان‏چه درباره اویس در رجال کشی، ص 99 ذیل حدیث 156 آمده است: «اویس از بهتر تابعین است؛ زیرا او در عصر پیامبر خدا صلی الله علیه و آله بود و اسلام آورده، اما مصاحب آن حضرت صلی الله علیه و آله نبوده و حضرت را هم ندیده است.»
[2] اسدالغابه، ج 3، ص 69.
[3] تهذیب التهذیب، ج 10، ص 13 ؛ الاغانی، ج 12، ص 386 ؛ سیر اعلام النبلاء، ج 5، ص 119.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir