ابو الیسر انصاری (کعب بن عمرو)

نوع اصطلاح :
عنوان :
ابو الیسر انصاری (کعب بن عمرو)
نام اصلی ابو الیسر، «کعب بن عمرو انصاری» است که از اصحاب رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و امیرالمؤمنین علی علیه‏السلام به شمار می‏رود. [1] .
شیخ طوسی می‏نویسد: وی همان کسی است که وقتی آیه شریفه « یا أیها الذین آمنوا اتقوا اللَّه و ذَروا ما بقی مِن الرِّبوا إن کنتم مؤمنین » نازل شد، گفت: «ربا خواری را رها کردم» و سپس که آیه « فلکم روؤس أموالکم » نازل شد، گفت: «من راضی شدم به رئوس و اصل اموالم» و چون آیه « و ان کان ذوعسرة فنظرة الی میسرة » نازل شد، گفت: «من به بدهکارانم مهلت می‏دهم» و هنگام نزول آیه: « و إن تَصدَّقُوا خیرٌ لکم إن کنتم مؤمنین » گفت: «همه اموالم را صدقه دادم». [2] .
ابوالیسر در بیعت عقبه حضور داشت و از اصحاب بدر است. هم‏چنین او در جنگ‏های دیگر اسلام رسول خدا صلی الله علیه و آله را همراهی کرد و سپس از یاران علی علیه‏السلام در جنگ صفّین بود، و در سال 55 هجری در مدینه دنیا را وداع گفت. [3] .

پی نوشت ها:
[1] ر. ک: رجال طوسی، ص 27، ش 3 و ص 56، ش 3 و ص 63، ش 13.
[2] همان، ص 64، ش 21.
[3] اسد الغابه، ج 5، ص 323 ؛ ر. ک: وقعة صفین، ص 506 و تهذیب التهذیب، ج 6، ص 577.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir