ابو امامه باهلی (صدی بن عجلان)

نوع اصطلاح :
عنوان :
ابو امامه باهلی (صدی بن عجلان)
او از طایفه باهلی بود و به کنیه‏اش «ابو امامه» شهرت داشت. وی در مصر می‏زیست و بعدها به حمّص (از توابع شام) نقل مکان کرد. او از اصحاب رسول خدا صلی الله علیه و آله است که روایات بسیار زیادی از آن حضرت صلی الله علیه و آله نقل کرده است. او در سال 81 و به قولی 86 هجری در شام درگذشت، او آخرین صحابی پیامبر صلی الله علیه و آله بود که از دنیا رفت. [1] ولی گفته شده که آخرین صحابی که دار دنیا را وداع گفته «عبداللَّه بن بشر» در شام بوده است. [2] .
ابو امامه، در آغاز خلافت امیرالمؤمنین علیه‏السلام با آن حضرت بیعت کرد و در زمره اصحاب آن حضرت درآمد. [3] در جنگ صفین حضور داشت ولی حق برایش روشن نشد و از صحنه جنگ به همراه «ابو الدرداء» کناره‏گیری کرد.

پی نوشت ها:
[1] این قول منافاتی با وفات «ابوالیسر انصاری» که در بالا آمده، ندارد؛ زیرا او آخرین صحابی بدری بوده که از میان اصحاب پیامبر از دنیا رفته است، اما ابو امامه صحابی غیر بدری پیامبر بوده است.
[2] اسد الغابه، ج 3، ص 16 ؛ سیر اعلام النبلاء، ج 4، ص 457 ؛ سفینة البحار، ج 1، ص 35 ماده آمن.
[3] رجال طوسی، ص 65.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir