ابو ایوب انصاری (خالد بن زید خزرجی)

نوع اصطلاح :
عنوان :
ابو ایوب انصاری (خالد بن زید خزرجی)
نام او خالد بن زید بن کلیب (کعب) بن ثعلبه خزرجی مدنی و کنیه‏اش ابوایوب انصاری و همگان او را هم به اسم و هم به کنیه‏اش می‏شناسند. [1] .
ابوایوب از بزرگان اصحاب رسول خدا صلی الله علیه و آله است که در جنگ بدر و دیگر غزوه‏های پیامبر شرکت کرده است. وی از سابقین در اسلام است و در بیعت عقبه در مکه مکرمه جزو آن هفتاد نفری بود که با رسول خدا صلی الله علیه و آله مخفیانه بیعت و حضرت را به مدینه دعوت کردند و در این بیعت، هر گونه حمایت و فداکاری را برعهده گرفتند؛ و رسول خدا صلی الله علیه و آله در عقد اخوتی که بین اصحاب برقرار کرد، بین ابو ایوب و مصعب بن عمیر عقد برادری خواند، او از یاران مخلص و حامیان خاص امیرالمؤمنین علیه‏السلام گردید و در جنگ‏های جمل، صفین و نهروان سالار سپاه و از پیشتازان در رکاب آن حضرت بوده است. [2] وی به هنگام ورود پیامبر صلی الله علیه و آله به مدینه، مهمان‏دار ایشان بود. [3] .

پی نوشت ها:
[1] ر. ک: الاصابه، ج 2، ص 234 ؛ شرح ابن ابی الحدید، ج 10، ص 112 ؛ رجال طوسی، ص 40، ش 1 ؛ طبقات الکبری، ج 1، ص 236 ؛ سیر اعلام النبلاء، ج 4، ص 61.
[2] ر. ک: اسد الغابه، ج 5، ص 143 ؛ الاصابه، ج 2، ص 234 ؛ شرح ابن ابی الحدید، ج 10، ص 112 ؛ تاریخ بغداد، ج 1، ص 153.
[3] تا قبل از هجرت پیامبر صلی الله علیه و آله، این شهر را «یثرب» می‏نامیدند و پس از هجرت پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله به «مدینة الرسول» شهرت یافت.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir