ابو فاخته کوفی (سعید بن علاقه)

نوع اصطلاح :
عنوان :
ابو فاخته کوفی (سعید بن علاقه)
اسم او «سعید بن علاقه» [1] از اصحاب امیرالمؤمنین علیه‏السلام و غلام آزاد شده بنی‏هاشم (ام هانی) است که در تمام جنگ‏های آن حضرت حضور داشت. [2] ابن اثیر او را ابتدا از اصحاب پیامبر صلی الله علیه و آله به شمار آورده، اما بعد می‏نویسد: ثابت نیست که از اصحاب باشد، بلکه او از تابعین معروف و مورد وثوق اهل سنت نیز هست. [3] .
ابن اثیر این حدیث را از «ابو فاخته» نقل می‏کند که امیرمؤمنان فرمود: «زمانی رسول خدا صلی الله علیه و آله به زیارت ما آمد و شب در آن‏جا خوابید، حسن و حسین نیز خواب بودند، بعد از ساعتی حسن تشنه شد و طلب آب کرد، پیامبر برخاست و از مشکی که برای ما بود، کمی آب در ظرف کرد که به حسن بنوشاند، اما در همان حال که آب را برای حسن می‏برد، حسین تقاضای آب کرد، ولی پیامبر صلی الله علیه و آله ابتدا به حسن آب را نوشاند. سؤال شد: آیا حسن نزد شما محبوب‏تر است؟ پیامبر فرمود: «نه، لکن او اول تقاضای آب کرد، بنابراین به او نوشاندم. سپس رسول خدا صلی الله علیه و آله رو به زهرای اطهر علیها السلام کرد و فرمود: «یا فاطمة، إنّی و إیاک و هذان، و هذا الراقد یعنی علیاً فی مکان واحد یوم القیامة؛ ای فاطمه! من و تو و این دو فرزندت (حسن و حسین) و این (آقا) که این جاخوابیده یعنی علی علیه‏السلام، همه ما پنج نفر در روز قیامت در یک مکان واحد خواهیم بود.» [4] وی در سال 120 هجری جهان فانی را وداع گفت. [5] .

پی نوشت ها:
[1] الاصابه، ج 7، ص 325.
[2] اعیان الشیعه، ج 7، ص 241.
[3] الاصابه، ج 7، ص 325 ؛ اسد الغابه، ج 5، ص 269.
[4] اسدالغابه، ج 5، ص 269 و ر. ک: الاصابه، ج 7، ص 325.
[5] اعیان الشیعه، ج 7، ص 241.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir