ابو کعب خثعمی

نوع اصطلاح :
عنوان :
ابو کعب خثعمی
«ابو کعب خثعمی» از یاران امیرمؤمنان علیه‏السلام بود که در جنگ صفّین در رکاب امام علی علیه‏السلام به شهادت رسید.
نصر بن مزاحم از «ابو علقمه خثعمی» نقل می‏کند: عبداللَّه بن حنش خثعمی که سرکرده خثعمی‏های در سپاه معاویه بود، شخصی را نزد «ابو کعب» فرمانده خثعمی‏های سپاه علی علیه‏السلام فرستاد و پیغام داد که اگر موافق باشی جنگ را ترک کنیم و هر دو از سپاه معاویه و علی خارج شویم و هر کدام پیروز شدند به همان می‏پیوندیم. اما ابوکعب از پیشنهاد او سر باز زد و چون راه حضرت علی علیه‏السلام را به حق می‏دانست، حاضر به ترک سپاه امام علیه‏السلام نشد.
در نتیجه هر دو گروه «خثعم» به فرماندهی «عبداللَّه بن حنش» از سپاه معاویه و «ابو کعب» از سپاه امام علی علیه‏السلام مقابل هم قرار گرفتند.
در این هنگام مردی از میان گروه خثعم سپاه شام، بیرون آمد و فریاد زد: «ای مردم عراق! یک نفر به یک نفر - من حاضر به جنگ تن به تن هستم - » بلافاصله «وهب بن مسعود» از خثعمی‏های کوفه به نبرد با مرد شامی به میدان آمد و در اندک زمانی او را به هلاکت رساند. با کشته شدن مرد شامی از گروه خثعم، جنگ میان دو سپاه شدت یافت و آتش نبرد بالا گرفت و در این جا بود که ابوکعب فریاد زد: «ای گروه خثعم! شمشیرها را بکشید و پاهای نیروهای شامی را نشانه روید.» پس از این سخن جنگید تا ناگهان «شمربن عبداللَّه خثعمی» - از اهل شام - نیزه‏ای به وی زد و او را به زمین انداخت و در نتیجه «ابو کعب» فرمانده سپاه خثعمی عراقی از سپاه علی علیه‏السلام را به شهادت رساند.
پس از شهادت ابوکعب، پسرش کعب پرچم را برداشت، اما چشمش صدمه دید و بر روی زمین افتاد، سپس شریح بن مالک پرچم را برداشت و هشتاد نفر از خثعمی‏های دور او صدمه دیدند، و اهل شام نیز مثل عراقی‏ها صدمه دیدند، بعد از وی دوباره پرچم به دست «کعب فرزند ابوکعب» رسید و جنگ ادامه یافت. [1] .

پی نوشت ها:
[1] وقعة صفّین، ص 257.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir