ابو مسعود (عقبه بن عمرو انصاری)

نوع اصطلاح :
عنوان :
ابو مسعود (عقبه بن عمرو انصاری)
عقبة بن عمرو از انصار اصحاب رسول خدا صلی الله علیه و آله و از یاران باوفای امیرمؤمنان علیه‏السلام بود که به ابومسعود کنیه داشت. زمانی که حضرت علی علیه‏السلام می‏خواستند به جنگ صفین بروند، او را به جانشینی خود در کوفه منصوب کردند. [1] .
ابن اثیر می‏گوید: عقبة بن عمرو بن ثعلبه، بدری است و بیشتر به کنیه‏اش ابومسعود معروف بود. وی در جنگ بدر حضور نیافت، لکن در منطقه بدر سکنا گزید و به «بدری» معروف گشت. وی در عقبه دوم حضور داشت و در میان حاضران از همه جوان تر بوده است. بعد از عقبه دوم او یاور پیامبر شد و از زمان جنگ احد در تمام غزوه‏ها شرکت داشت. گرچه برخی می‏نویسند: وی در جنگ بدر نیز حضور داشت اما نزد اکثر مورخان این قول صحیح نیست.
ابن اثیر می‏گوید: عمرو در کوفه سکنا گزید و حضرت علی علیه‏السلام هنگام عزیمت به صفّین او را جانشین خود در کوفه گردانید. او به نقلی در سال 41 یا 42 هجری و به نقل دیگری در سال 60 هجری وفات یافت. [2] .
«نصر بن مزاحم» نیز می‏گوید: در حالی که وی جوان‏ترین اصحاب هفتاد نفری عقبه بود، علی علیه‏السلام، او را به عنوان والی کوفه برگزید و خود همراه مردم عازم جنگ شد. [3] .
یعقوبی می‏نویسد: او بعد از بیعت مردم با امیرالمؤمنین علیه‏السلام سخنرانی کرد و گفت: چه کسی است که برای او روزی همانند روز عقبه و بیعتی هم چون بیعت رضوان باشد و رهبر هدایت‏گری که از جور او رسیده نمی‏شود و ظلمی نمی‏کند و عالمی که جاهل نیست و به تمام مسائل آگاهی دارد. [4] .
ابو مسعود با این سخنرانی اعتقاد و ایمان خود به امیرالمؤمنین علیه‏السلام اظهار داشت و مردم را در امر بیعت تشویق نمود.

پی نوشت ها:
[1] رجال طوسی ، ص 53، ش 112.
[2] ر. ک: اسدالغابه، ج 3، ص 419 و ج 5، ص 296.
[3] وقعة صفّین، ص 121 ؛ شرح ابن ابی الحدید، ج 3، ص 191.
[4] تاریخ یعقوبی، ج 2، ص 179.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir