ابو موسی اشعری (عبدالله بن قیس بن سلیم)

نوع اصطلاح :
عنوان :
ابو موسی اشعری (عبدالله بن قیس بن سلیم)
ابو موسی اشعری که معروف به همین کنیه است، نامش عبداللَّه فرزند قیس بن سلیم و از اصحاب رسول خدا صلی الله علیه و آله و کارگزاران عمر بن خطاب در بصره و نیز از کارگزاران عثمان در کوفه بود. وی پس از قتل عثمان با امیرالمؤمنین علی علیه‏السلام بیعت کرد، اما از اطاعت آن حضرت علیه‏السلام سر باز زد و مردم کوفه را از رفتن به بصره در حمایت از امام علیه‏السلام منع نمود و همین امر سبب شد که حضرت او را عزل کند و قرظة بن کعب را به امارت کوفه برگزیند.
پس ابو موسی همواره نسبت به حضرت خشمگین بود و کارهایی بر ضد امام علیه‏السلام انجام می‏داد، از جمله در جریان حکمیت، بزرگترین خیانت را به اسلام و ولایت امیرالمؤمنین علیه‏السلام نمود. با توجه به مراتب فوق، اگر چه ابو موسی را نمی‏توان از یاران علی علیه‏السلام به شمار آورد اما چون در ابتدا در زمره یاران و کارگزاران حضرت بوده و مسائل مهمی از عمل‏کرد او در عصر خلافت حضرت رخ داده، لذا به شرح حال او پرداختیم تا از زندگانی و نکات قوت و ضعف کارهای او آگاه شویم.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir