اسود بن قطبه

نوع اصطلاح :
عنوان :
اسود بن قطبه
اسود بن قطبه از اصحاب امیرمؤمنان علیه‏السلام بود. و او از رؤسای سپاه حلوان از ایالات فارس و مورد توجه حضرت بوده است، [1] لذا امیرالمؤمنین به وی نامه‏ای نوشته که دارای محتوای بسیار بالا و برای سران حکومت، استانداران و والیان مفید و کارساز است لذا در این جا متن نامه حضرت و ترجمه آن را نقل می‏کنیم:
اما بعد، فإنّ الوالی إذا اختلفَ هواهُ مَنعهُ ذلک کثیراً من العدلِ، فَلیکُن أمرُ النّاس عندک فی الحقّ سواءً؛ فإنّه لیس فی الجَورِ عِوَضٌ مِن العَدلِ، فاجتَنِب ما تُنکِرُ أمثالَهُ، و ابتذِلْ نَفسَک فیما افترضَ اللَّهُ علیکَ، راجیاً ثوابه، و متخوِّفاً عِقابَهُ.
وَ اعلَم أنّ الدنیا دارُ بَلیةٍ لم یفرغ صاحِبُها فیها قطُّ ساعةً إلا کانَتْ فَرغَتُه علیه حسرةً یوم القیامة، و أنّه لن یغنِیکَ عن الحقِّ شی‏ءٌ أبداً؛ و مِن الحقِّ علیک حِفظُ نَفسِک، و الإحتسابُ علی الرعیة بِجُهدکَ، فإنّ الّذی یصِلُ إلیکَ من ذلک أفضلُ من الّذی یصِلُ بِکَ، و السَّلامُ.
اما بعد، زمامدار اگر دنبال هوا و هوس‏های پی در پی خویش باشد، بیشتر او را از عدالت باز می‏دارد؛ بنابراین امور مردم از نظر حق باید نزد تو مساوی باشد، چرا که هیچ‏گاه جور و ستم جانشین عدالت نخواهد شد، از آن چه برای خود نمی‏پسندی، اجتناب کن و نفس خویش را در برابر آن چه خداوند بر تو واجب ساخته به امید ثوابش و هم‏چنین از ترس کیفرش به خضوع و تسلیم وادار!
ای اسود، بدان دنیا سرای آزمایش است که هر کس ساعتی در آن فراغت یابد و دست از کار بکشد، همین ساعت بیکاری، موجب حسرت و پشیمانی او در قیامت خواهد شد. و بدان که هیچ چیز تو را از حق بی‏نیاز نخواهد ساخت. از جمله حقوقی که بر تو فرض و واجب است کنترل هوس‏های خویش، مواظبت رعایا و رسیدگی توأم با تلاش به کارهای آنهاست. در این راه آن چه از منافع عاید تو می‏شود، برای تو از مشکلات و ناراحتی‏هایی که متحمل می‏گردی، به مراتب سودمندتر است، و السلام. [2] .
البته ابن ابی الحدید در شرح نهج البلاغه می‏نویسد: من به نسب «اسود بن قطبه» وقوف نیافته‏ام و گمان دارم که وی «اسود بن زید بن قُطبة بن غنم انصاری» از قبیله بنی عُبید بن عدی باشد، و ابو عمر بن عبدالبر در کتاب استیعاب وی را از کسانی به شمار آورده که در غزوه بدر حضور داشته است. [3] .

پی نوشت ها:
[1] شرح ابن ابی الحدید، ج 17، ص 145.
[2] نهج البلاغه، نامه 59.
[3] شرح ابن ابی الحدید، ج 17، ص 145.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir