اشرف (بن حکیم) بن جبله

نوع اصطلاح :
عنوان :
اشرف (بن حکیم) بن جبله
شیخ طوسی می‏نویسد: اشرف بن جبله، برادر «حُکیم بن جبله» از اصحاب امیرمؤمنان علیه‏السلام است. [1] .
اشرف و پدرش حکیم هر دو در واقعه نیرنگ طلحه و زبیر علیه عثمان بن حنیف - استاندار حضرت علی علیه‏السلام در بصره - به شهادت رسیدند.
طبری می‏نویسد: موقعی که «عثمان بن حنیف» حاکم و استاندار حضرت علی علیه‏السلام در بصره به دست طلحه و زبیر و سپاهیان عایشه اسیر شد و جمعی از یاران او را به شهادت رساندند، «عبداللَّه بن زبیر» به بازار ارزاق حمله کرد تا سربازان جمل را اسیر نماید. «حکیم بن جبله» چون از اسارت «عثمان بن حنیف» آگاه شد، اعلام کرد: «لست أخافُ اللَّه ان لم أنعره؛ از خدا ترس ندارم اگر به یاری عثمان بن حنیف نروم» با گروهی از عبدالقیس و بکر بن وائل حرکت کرد و در بازار ارزاق با ابن زبیر برخورد کرد. ابن زبیر جویای حال حُکیم شد.
حکیم گفت: چرا مردم را کشته‏اید؟ ابن حنیف را بازداشت کرده‏اید و حال آن که با هم پیمان بستید که کاری نکنید تا امیرالمؤمنین علی علیه‏السلام به بصره وارد شود، هر تصمیمی گرفت عملی کنیم. آیا از خدا نمی‏ترسید؟ به چه دلیلی خون این افراد را ریختید؟
عبداللَّه بن زبیر گفت: به انتقام خون عثمان بن عفان!....
حکیم به خشم آمد و گفت: خدایا تو حاکم به عدلی و شاهد باش، بعد خطاب به یارانش گفت: من شک ندارم که باید با اینها جنگید و هر کس شک دارد، بازگردد. در همان مکان و کنار بازار ارزاق جنگ شدیدی میان حکیم بن جبله و فرزندش اشرف با دیگر همراهانش از گروه عبدالقیس و گروه بکر بن وائل با سربازان عبداللَّه بن زبیر رخ داد. مردی پای حکیم را قطع کرد، حکیم پا را برداشت و به سوی مرد ضارب پرتاب کرد که به گردن او خورد و به زمین افتاد، حکیم با سرعت به سراغش رفت و او را به قتل رساند. در این جنگ حکیم بن جبله و پسرش اشرف و برادرش رعل و جمعی از گروه عبدالقیش در سال 36 هجری در بصره به شهادت رسیدند. [2] .

پی نوشت ها:
[1] رجال طوسی، ص 35، ش 8؛ ر. ک: قاموس الرجال، ج 2، ص 150؛ تاریخ طبری، ج 4، ص 475.
[2] رجال طوسی، ص 35، ش 8؛ ر. ک: قاموس الرجال، ج 2، ص 150؛ تاریخ طبری، ج 4، ص 475.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir