ام سلمه بنت أبی امیه

نوع اصطلاح :
عنوان :
ام سلمه بنت أبی امیه
نام او «هند» و به قولی «رمله» دختر ابی امیه یا حذیفه یا سهیل بن مغیره بود و کنیه‏اش «ام سلمه یا ام المؤمنین» است. مادرش «عاتکه» دختر «عامر بن ربیعة» است. او به «ام سلمه» شهرت دارد. وی زنی دانا و خردمند بود که در شرح حال فرزندش «عمر بن ابی سلمه» مطالبی در دانایی او خواهد آمد. او ابتدا همسر «ابو سلمه» بود و چهار فرزند به نام‏های: سلمه، عمر، درّه و زینب به دنیا آورد و در آغاز بعثت پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله پس از مسلمان شدن با شوهرش به حبشه هجرت و پس از مراجعت به مکه، مجدداً به مدینه مهاجرت کرد و به رسول خدا صلی الله علیه و آله ملحق شد، [1] و پس از آن که شوهرش ابو سلمه در اثر تیری که در جنگ احد به او اصابت کرد و پس از پنج یا هفت ماه از دنیا رفت به سال چهارم هجری با رسول خدا صلی الله علیه و آله ازدواج کرد.

پی نوشت ها:
[1] ر. ک: الاصابه، ج 8، ص 221؛ اسد الغابه، ج 5، ص 588؛ تهذیب التهذیب، ج 10، ص 509.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir