جابر (ابو خالد)

نوع اصطلاح :
عنوان :
جابر (ابو خالد)
جابر از تابعین و اهل کوفه است که در جنگ نهروان امیرالمؤمنین امام علی علیه‏السلام را همراهی کرد.
خطیب بغدادی، وی را از تابعین اصحاب رسول خدا صلی الله علیه و آله و از اهل کوفه یاد می‏کند و می‏نویسد: خالد فرزند جابر از پدرش نقل می‏کند که گفت: من در جنگ نهروان همراه امام علیه‏السلام بودم و همین که امام علیه‏السلام چشمش به نهروانیان افتاد به اصحابش فرمود: از جنگ خودداری کنید. یاران حضرت فریاد برآوردند که ما باید قصاص خون «عبداللَّه بن خبّاب» را - که عامل حضرت در نهروان بود و به دست خوارج با همسر و فرزندِ در رحم همسرش کشته شده بود - بگیریم.
پس از جنگ حضرت علی علیه‏السلام فرمود: برگردید مجدَّع (ذو الحویصره) را پیدا کنید، دنبال جنازه او رفتند ولی وی را نیافتند، باز حضرت تأکید کرد که: بروید سراغ او که به خدا سوگند نه من دروغ می‏گویم و نه به من دروغ گفته شده است....
اصحاب جست و جو کردند و جسد او را از میان کشته‏ها در وسط آب و گِل پیدا کردند که یک دست او مانند پستان زن بود، هر وقت می‏کشیدند، کشیده می‏شد و هر وقت آن دست را رها می‏کردند، جمع می‏شد. حضرت چون جنازه این نهروانی را دید فریاد زد:
اللَّه اکبر، و اللَّه لولا ان تبطروا لحدثتکم ما وعدکم اللَّه علی لسان نبیکم لمن قاتلهم؛
اللَّه اکبر، به خدا قسم اگر خیلی سرمست و مسرور نمی‏شدید، آنچه بر زبان پیامبرتان برای جنگ‏کنندگان با اینها جاری شده بود، برای شما حدیث می‏کردم. [1] .

پی نوشت ها:
[1] تاریخ بغداد، ج 7، ص 236.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir