جبله بن عمرو ساعدی انصاری

نوع اصطلاح :
عنوان :
جبله بن عمرو ساعدی انصاری
ابن اثیر و دیگران نوشته‏اند: «جبلة بن عمرو انصاری» برادر ابی مسعود عقبة بن عمرو انصاری، از اهالی مدینه و از فقیهان اصحاب رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و از یاران امیر مؤمنان علیه‏السلام است. او مردی شجاع و دلاور بود که در جنگ صفّین در رکاب حضرت علی علیه‏السلام حضور داشت و در سال 50 هجری با معاویة بن حدیج در جنگ آفریقا شرکت نمود و ساکن مصر گردید. [1] .
جبله از نخستین کسانی بود که: به تخلفات عثمان بن عفان (خلیفه سوم) اعتراض کرد و با سخنانی تند و خشن، رفتار او را زیر سؤال برد.
محمد تقی تستری از ثقفی نقل می‏کند: روزی جبله به مسجد آمد و عثمان بالای منبر صحبت می‏کرد او را از منبر به صورت اعتراض پایین آورد. زید بن ثابت و پسر عمویش «ابو اسید ساعدی» از جبله خواستند دست از عثمان بردارد. جبله گفت: به خدا قسم دست بر نمی‏دارم؛ زیرا اگر از او اطاعت کنم، خدا را ملاقات خواهم کرد و خواهم گفت: «ربّنا إنّا أطعنا سادتَنا و کبرائنا فأضلُّونا السبیلا؛ پروردگارا ما بزرگان و شخصیت‏هایمان را اطاعت کردیم و آنها ما را به گمراهی راهنمایی کردند» لذا از عثمان دست‏بردار نیستم. [2] .
جبله، پس از قتل عثمان دل در گرو امیر مؤمنان علی علیه‏السلام نهاد و جزو نخستین اصحاب رسول خدا صلی الله علیه و آله است که با حضرت بیعت کرد و از یاران باوفای ایشان گردید [3] و در جنگ صفین هم در رکاب حضرت جنگید. [4] .

پی نوشت ها:
[1] ر. ک: اسد الغابه، ج 1، ص 269؛ الاصابه، ج 1، ص 457؛ قاموس الرجال، ج 2، ص 567.
[2] قاموس الرجال، ج 2، ص 568.
[3] رجال طوسی، ص 37، ش 9؛ الجمل، ص 106.
[4] اسد الغابه، ج 1، ص 269؛ الاصابه، ج 1، ص 457.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir