حبیب بن عمرو

نوع اصطلاح :
عنوان :
حبیب بن عمرو
حبیب یکی از یاران امیرالمؤمنین علیه‏السلام است که در هنگام شهادت حضرت بر بالین آن امام همام حاضر بوده است و مطالبی از حضرت شنیده و نقل می‏کند.
حبیب می‏گوید: امام علیه‏السلام خطاب به من فرمود: «یا حبیب، أنا واللَّه مفارقکم الساعة؛ ای حبیب! به خدا قسم ساعتی بیش نمی‏پاید که از شما جدا خواهم شد.» در این هنگام من گریستم و «ام کلثوم» هم که در کنار امام علیه‏السلام نشسته بود، گریست. حضرت به «ام کلثوم» فرمود: «یا بنیة، لا تبکین، فواللَّه لو ترین ما یری أبوک ما بکیت؛ ای دخترم گریه نکن که به خدا سوگند، اگر آنچه را که من می‏بینم، تو هم می‏دیدی، هرگز نمی‏گریستی.»
حبیب می‏گوید: از حضرت پرسیدم: «ای امیرمؤمنان! مگر چه می‏بینید؟» فرمود:
یا حبیب، أری ملائکة السماوات و النبیین (و الارضین) بعضهم فی أثر بعض وقوفاً إلی أن تتلقُّونی، و هذا أخی محمّد رسول اللَّه صلی الله علیه و آله و سلم جالس عندی یقول: أقدم فإنّ أمامک خیرٌ لک مما أنت فیه؛
ای حبیب! فرشتگان آسمان (و زمین) و پیامبران را در پی هم می‏بینم و انبیای الهی که منتظرند تا مرا ببینند و این هم برادرم محمد، رسول خدا صلی الله علیه و آله است که می‏فرماید: ای علی! پیش ما بیا، عالمی که در انتظار توست، برایت بسی بهتر از جهانی است که هنوز در آن هستی.
همو می‏گوید: من هنوز خارج نشده بودم که حضرت وفات یافت و روح بلندش به ملکوت اعلی پیوست. [1] .

پی نوشت ها:
[1] امالی صدوق، مجلس 52، ح 4.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir