حجر بن قیس همدانی مدری

نوع اصطلاح :
عنوان :
حجر بن قیس همدانی مدری
حجر بن قیس مدری [1] یمنی از نیکان تابعین و مورد وثوق و اعتماد و از اصحاب و یاران امیرالمؤمنین علیه‏السلام است که از آن حضرت نقل حدیث کرده است. [2] .
روزی حضرت علی علیه‏السلام به او فرمود: «یا حجر، إنک تقام بعدی فتؤمر بِلَعنی فالعنی و لا تبرأ مِنّی؛ ای حجر، بعد از من، تو را وامی دارند که مرا لعن کنی، و تو مرا لعن کن، اما هرگز از من برائت نجوی.»
طاووس می‏گوید: من زنده بودم و دیدم که «حجر بن قیس» را به دستور «احمد بن ابراهیم» خلیفه بنی‏امیه، به مسجد آوردند و به او گفتند که یکی از این دو راه را انتخاب کند: یا علی بن ابی‏طالب علیه‏السلام را لعن کند، یا این که به دار آویخته شود. حجر درخواست او را پذیرفت، اما توریه کرد و لذا خطاب به مردم گفت: امیر (احمد بن ابراهیم) به من دستور داده است که علی علیه‏السلام را لعن کنم، پس همه شما او را لعنت کنید و خداوند هم او را لعنت کند.» طاووس گوید: حجر در این لعن، خلیفه را قصد کرد، اما خداوند، آن چنان مهر غفلت بر دل آن مردم نهاد که حتی یک نفر از آنان متوجه منظور وی - لعن احمد بن ابراهیم - نشدند. [3] .
«حجر بن قیس مدری» نقل می‏کند که: شبی در خدمت امیرالمؤمنین علی علیه‏السلام خوابیدم، در نیمه‏های شب دیدم که حضرت علیه‏السلام نماز می‏خواند و چون به این آیه شریفه رسید: «أفرأیتم ما تُمنُون - أأنتم تَخلقُونه أم نحنُ الخالِقون؛ [4] آیا از نطفه‏ای که در رحم می‏ریزید، آگاهید؟ آیا شما آن را در موقع جنین بودن، آفرینش - پی در پی - می‏دهید یا ما آفریدگاریم؟»، پس از آن سه مرتبه گفت: «بلکه تو ای پروردگار، خالق و آفریدگاری.» [5] بعد حضرت در نماز خود این آیه را خواند: «أفرأیتم ما تَحرثُون - أأنتم تَزرعونَه أم نحنُ الزَّارعُون؛ [6] آیا درباره آنچه کشت می‏کنید، اندیشیده‏اید؟ آیا شما آن را می‏رویانید یا ما می‏رویانیم». باز حضرت در ادامه این آیه سه مرتبه گفت: «ای خدا تو می‏رویانی، ای خدا تو می‏رویانی، ای خدا تو می‏رویانی.» سپس این آیه را قرائت کرد: «أفرأیتم الماء الذی تشربُون - أأنتم أنزَلتُمُوه من المُزن أم نحنُ المنزلون؛ [7] آیا به آبی که می‏نوشید اندیشیده‏اید، آیا آن را از ابر فرو فرستادید یا ما نازل می‏کنیم» و در آخر این آیه را خواند: «أفرأیتم النّارَ الّتی تُورُون - أأنتم أنشأتُم شَجَرتها أم نحن المُنشئون؛ [8] آیا درباره آتش که افروخته‏اید، هیچ فکر کرده‏اید؟ آیا درخت آن را شما آفریده‏اید یا ما آفریده‏ایم؟» باز حضرت سه بار گفت: «پروردگارا تو درخت و آتش را آفریده‏ای، تو آفریده‏ای، تو آفریده‏ای». [9] .

پی نوشت ها:
[1] مدر - کجبل - شهری در یمن است.
[2] تهذیب التهذیب، ج 2، ص 191.
[3] مستدرک حاکم، ج 2، ص 390.
[4] واقعه 56، آیات 58 و 59.
[5] ممکن است حضرت این آیات را در قنوت نماز خوانده است و اگر هم به جای سوره در نماز می‏خوانده، چون نماز مستحبی بوده به طریقی که نقل شده است، مانعی ندارد.
[6] واقعه 56، آیات 63 و 64.
[7] واقعه 56، آیات 68 و 69.
[8] واقعه 56، آیات 71 و 72.
[9] مستدرک حاکم، ج 2، ذیل تفسیر سوره واقعه، ص 518.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir