زید بن صوحان عبدی

نوع اصطلاح :
عنوان :
زید بن صوحان عبدی
زید فرزند «صوحان بن حجر» اهل کوفه و کنیه‏اش «ابو سلمان» و به نقلی «ابو عایشه» یا «ابو مسلم» یا «ابو عبداللَّه» می‏باشد. [1] وی برادر بزرگ سیحان و صعصعه عبدی است.
در این که زید به محضر رسول خدا صلی الله علیه و آله رسیده است یا نه، اختلاف است؛ او شخصیتی فاضل، دین‏دار، نیکوکار و در میان طایفه خود (قبیله عبدالقیس) به مقام ریاست و آقایی رسیده بود. [2] زید شخصیتی بسیار با درایت و خردمند بود که معاویه را در گفتار خود تحت تأثیر قرار داد. [3] .
جابر جعفی از امام باقر علیه‏السلام نقل می‏کند که امام علیه‏السلام در فضیلت «زید بن صوحان» فرمود:
شهد مع علی بن ابی طالب علیه‏السلام من التابعین ثلاثة نفر بصفین شهد لهم رسول اللَّه صلی الله علیه و آله بالجنة و لم یرهم: اویس القرنی، و زید بن صوحان العبدی، و جندب الخیر الازدی رحمة اللَّه علیهم؛
سه نفر از تابعین [4] در رِکاب امیرالمؤمنین‏علیه‏السلام بودند که رسول خدا صلی الله علیه و آله آنان را بدون آن که دیده باشد، اهل بهشت خوانده است: اویس قرنی، جُندب الخیر ازدی و زید بن صوحان عبدی که رحمت خدا بر همه آنان باد. [5] .
در تاریخ دمشق از گروهی نقل شده که: در جنگ جمل هفتاد نفر از اصحاب بدر و هفت‏صد نفر از آنان که زیر درخت با پیامبر صلی الله علیه و آله بیعت کردند با علی علیه‏السلام بودند و در رکابش جنگیدند. سه نفر از تابعین در رکاب امام علی علیه‏السلام بودند که پیامبر صلی الله علیه و آله آنها را ندیده بود و آنان را به بهشت بشارت داد، آن سه نفر عبارتند از: زید بن صوحان عبدی، اویس قرن، جندب الخیر که زید در جمل و اویس در صفین به شهادت رسید. [6] .

پی نوشت ها:
[1] اسد الغابه، ج 2، ص 234؛ تاریخ بغداد، ج 8، ص 439.
[2] اسد الغابه، ج 2، ص 234؛ ر. ک: تاریخ بغداد، ج 8، ص 439.
[3] ملاقات زید با معاویه در تبعیدگاه، در ادامه می‏آید.
[4] ر. ک: همین کتاب، ص 34.
[5] اختصاص مفید، ص 81.
[6] اعیان الشیعه، ج 7، ص 103.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir