سعد بن مسعود انصاری

نوع اصطلاح :
عنوان :
سعد بن مسعود انصاری
سعد (سعید) [1] بن مسعود، عموی «مختار بن ابی عبید ثقفی» [2] و از اصحاب و انصار رسول خدا صلی الله علیه و آله به شمار می‏آید. [3] .
سعد از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل نموده که فرمود:
کان نوح علیه‏السلام اذا لبس ثوباً حَمدَ اللَّه، و إذا أکل أو شرب حمد اللَّه، فلذلک سُمّی عبداً شکورا؛
حضرت نوح علیه‏السلام هرگاه لباسی به تن می‏کرد، حمد خدا می‏نمود و هر گاه چیزی می‏خورد یا آبی می‏نوشید، حمد خدا را می‏کرد، از این رو عبدِ شکور نامیده شد. [4] .

پی نوشت ها:
[1] شیخ طوسی او را «سعید بن مسعود» و در زمره اصحاب امام علی علیه‏السلام ثبت کرده است. (رجال طوسی، ص 44، ش 23)؛ ابن ابی الحدید نیز در شرح نهج البلاغه، ج 16، ص 27 حاکم مدائن را «سعد بن مسعود» و در ص 42 «سعید بن مسعود» ثبت کرده است.
[2] مختار همان شخصیتی است که پس از واقعه جان‏گداز کربلا و شهادت سیدالشهدا، و شهادت اصحاب و فرزندانش قیام کرد و انتقام خون آن عزیزان را از قاتلانشان گرفت (مختصری از شرح حال او در ترجمه رفاعة بن شداد گذشت).
[3] اسد الغابه، ج 2، ص 294.
[4] اعیان الشیعه، ج 7، ص 230.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir