سلمان فارسی

نوع اصطلاح :
عنوان :
سلمان فارسی
سلمان فارسی یا به تعبیری «سلمان الخیر» و به فرموده امام صادق علیه‏السلام: «سلمان محمدی» ایرانی الاصل و از منطقه «جی» اصفهان و یا از «رامهرمز خوزستان» بود. [1] نامش قبل از اسلام «مابه» فرزند بوذخشان از نژاد و نوادگان سلطان آب پادشاه ایران است و کنیه‏اش «ابو عبداللَّه» و در شمار آزادشده‏ها و وابسته به رسول خدا صلی الله علیه و آله بوده است.
سلمان همواره موحد و خداپرست بود و هیچ گاه در برابر خورشید، آتش و بت سجده نکرد و برای کسب معارف الهی و شناخت دین و آیین محمدی، سختی و رنج و ملامت بسیار کشید و شاید کسی برای رسیدن به اسلام جز اندک افرادی چنین سختی متحمل نشده تا در مدینه به محضر رسول خدا صلی الله علیه و آله شرفیاب شد و ایمان آورد و او همواره به آیین اسلام افتخار می‏ورزید که وقتی از نام و نسبش می‏پرسیدند، می‏گفت: من فرزند اسلام و اولاد آدم می‏باشم. [2] .
در برخی روایات آمده که سلمان از زمانی که خود را شناخت تا به تشرف اسلام درآمد، بیش از ده ارباب داشته و دست به دست شده تا در پایان به دست رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله آزاد گردید. [3] .
سلمان پس از تشرف به اسلام در اثر تقرّب و نزدیکی به رسول خدا صلی الله علیه و آله و اطاعت و فرمان‏برداری از دستوراهای عالیه اسلام و بالاخره با عبادت و اخلاص، زهد و پارسایی، تلاش و جهاد از مقرب‏ترین و شایسته‏ترین یاران رسول خدا صلی الله علیه و آله درآمد و به مقامات عالی و فضایل برتر دست یافت. به طوری که به مقام شامخ «سلمان از ما اهل بیت» است، نایل آمد. [4] .
امام صادق علیه‏السلام به منصور بزرج که درباره سلمان فارسی سؤال کرد، فرمود: «لا تقل سلمان الفارسی، ولکن قل سلمان المحمّدی؛ نگو سلمان فارسی بلکه بگو سلمان محمّدی». [5] .
سلمان در جنگ خندق (که اولین غزوه پس از ایمان آوردن او بود) شرکت کرد و حفر خندق به دور مدینه را مطرح کرد و مورد پذیرش پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و اصحاب قرار گرفت. همین خندق سبب عدم دسترسی مشرکین و احزاب به داخل مدینه شد و برای مسلمانان روزنه پیروزی و امیدواری گردید. سلمان پس از رحلت پیامبر صلی الله علیه و آله در زمره یاران مخلص و شیعیان راستین امیرمؤمنان علی علیه‏السلام درآمد و هرگز از این راه به انحراف نرفت و از جمله چهار نفری بود که سرهای خود را تراشیده و شمشیرها را حمایل کردند و برای یاری آن حضرت بیعت کرده و به مخالفت با ابوبکر برخاستند.

پی نوشت ها:
[1] احتمال دارد پدرش از جی اصفهان و مادرش از رامهرمز خوزستان بوده است.
[2] ر. ک: اسد الغابه، ج2، ص 328؛ شرح ابن ابی الحدید، ج 18، ص 34؛ تهذیب التهذیب، ج 3، ص 423؛ بحارالانوار، ج 22، ص 359.
[3] شرح ابن ابی الحدید، ج 18، ص 34.
[4] در جنگ احزاب، پیامبر خدا صلی الله علیه و آله فرمود: «سلمان منّا اهل البیت» توضیح آن خواهد آمد.
[5] بحارالانوار، ج 22، ص 327.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir