سلمه بن اکوع

نوع اصطلاح :
عنوان :
سلمه بن اکوع
سلمه از اصحابی است که در بیعت «تحت الشجره» مجدداً با پیامبر خدا صلی الله علیه و آله بیعت کرد. کنیه وی «ابو مسلم یا ابو ایاس یا ابو عامر» نقل شده است. او ابتدا در مدینه و سپس در «ربذه» سکنا گزید. وی مردی شجاع، تیراندازی ماهر و فاضلی خیرخواه بود و جماعتی از مردم مدینه از او نقل حدیث کرده‏اند. و پیامبر خدا صلی الله علیه و آله در حق وی فرمود: «خیر رجالنا سلمة بن الاکوع؛ سلمة بن اکوع از بهترین مردان ماست.»
سلمه در هفت غزوه همراه رسول گرامی اسلام مجاهدت نمود. در غزوه «ذی قرد» پیامبر از او تمجید و تجلیل نمود. او در روز حدیبیه با پیامبر خدا صلی الله علیه و آله تا پای جان بیعت کرد. وی در مدینه به سال 64 یا 74 هجری در سن هشتاد سالگی درگذشت. [1] .
ابن حجر وی را فرزند «عمرو بن اکوع» به شمار آورده و می‏نویسد: او در بیعت رضوان شاهد بود و از پیامبر و برخی اصحاب نقل حدیث نموده است. وفات او در سن 80 سالگی به سال 64 یا 74 هجری بوده و او مردی شجاع و تیراندازی ماهر بوده است. [2] .
این صحابی دلاور و با فضیلت به گفته شیخ طوسی از اصحاب امیرمؤمنان علیه‏السلام بوده است. [3] .

پی نوشت ها:
[1] اسدالغابه، ج 2، ص 333.
[2] تهذیب التهذیب، ج 3، ص 437.
[3] رجال طوسی، ص 43، ش 13.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir