سمیر (شمر - شتیر) بن شریح همدانی

نوع اصطلاح :
عنوان :
سمیر (شمر - شتیر) بن شریح همدانی
شیخ طوسی، «سمیر» و به قولی «شتیر» را از اصحاب علی علیه‏السلام به شمار آورده که در جنگ صفین حضور داشته و همراه با برادرانش به شهادت رسیدند. [1] .
طبری و نصر بن مزاحم می‏نویسند: سمیر (شمر) بن شریح، از اصحاب علی علیه‏السلام است که در صفّین حضور داشت و همراه پنج برادر دیگرش به نام‏های: کُریب بن شریح، شرحبِیل، مَرتد، هبیره و یریم همه از فرزندان شریح در همین نبرد به شهادت رسیدند. آنان از رؤسا و بزرگان قبیله «بنی همدان» بودند و یکی پس از دیگری پرچم سپاه عراق را به دست گرفته و به شهادت می‏رسیدند. پس از این شش برادر، سفیان بن زید و دو برادر دیگرش عبد بن زید و کریب بن زید، پرچم سپاه عراق را به دست گرفتند و جنگیدند و یکی پس از دیگری به شهادت رسیدند. پس از شهادت این نُه فرمانده دلاور سپاه علی علیه‏السلام، عمیرة بن بشیر و برادرش حارث بن بشیر از قبیله همدان پرچم سپاه امیرمؤمنان علی علیه‏السلام را در دست گرفتند و با لشکریان معاویه جنگیدند و این دو برادر نیز به شهادت رسیدند و در این نبرد هشتصد نفر از جوانان همدانی شرکت داشتند که در میمنه سپاه مقاومت و ایستادگی نمودند که صد و هشتاد نفرشان مجروح شدند و یازده فرمانده به شهادت رسیدند و سرانجام وقتی «وهب بن کریب» پرچم را برداشت و خواست به قلب سپاه دشمن پیش‏روی کند، شخصی از میان قومش فریاد برآورد که بس است دیگر این پرچم را برگردان خداوند تو را بیامرزد که اشراف و بزرگان قومت در اطراف این پرچم شهید شدند، تو دیگر جان خود و همراهانت را به خطر نینداز و آنان بازگشتند و آن نبرد را خاتمه دادند و می‏گفتند: ای کاش برای ما جمعیتی از عرب بود که بر مرگ پیمان می‏بستند، بعد پیش رفتیم و دیگر بازنمی‏گشتیم یا پیروز می‏شدیم و یا کشته می‏شدیم. [2] .

پی نوشت ها:
[1] رجال طوسی، ص 45، ش 9.
[2] تاریخ طبری، ج 5، ص 21؛ وقعة صفین، ص 252.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir