سنان بن مالک نخعی

نوع اصطلاح :
عنوان :
سنان بن مالک نخعی
سنان بن مالک از اصحاب امیرالمؤمنین علیه‏السلام بود [1] و در صفّین حضور داشت.
نصر بن مزاحم و ابن اثیر نقل کرده‏اند: مالک اشتر در یکی از روزهای جنگ صفین، سنان بن مالک را فراخواند و به وی دستور داد: به نزدیک سپاه دشمن برود و «ابو الاعور» را برای مبارزه [2] دعوت کند. سنان گفت: از او برای مبارزه با خود دعوت کنم یا مبارزه با شما؟ مالک پاسخ داد: اگر تو را به مبارزه با او فرمان دهم، می‏پذیری؟ گفت: اگر مرا به مبارزه با تمام سپاه شام نیز فرمان دهی، اطاعت خواهم کرد. مالک روحیه سنان را تحسین کرد و برایش دعا نمود و گفت: اگر چه تو اهل شرف و با کفایتی اما نوجوان و کم سن هستی و او حاضر به جنگ با تو نیست؛ بنابراین او را برای مبارزه با من دعوت کن.
سنان به سوی خیمه‏گاه دشمن حرکت کرد و پیام مالک را رساند، اما ابوالاعور ترسید و بهانه تراشی نمود. [3] .

پی نوشت ها:
[1] رجال طوسی، ص 44، ش 24.
[2] مبارزه به معنای نبرد انفرادی و جنگ تن به تن است که غالباً این رقابت رزمی در برابر دیدگان سپاهیان هردو طرف انجام می‏شود. و این نوع مبارزه یکی از رسم‏ها و سنت‏های جنگی اعراب است.
[3] وقعة صفین، ص 155؛ کامل ابن اثیر، ج 2،ص 363؛ تاریخ طبری، ج 4، ص 567.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir