عباس بن ربیعه بن حارث

نوع اصطلاح :
عنوان :
عباس بن ربیعه بن حارث
عباس فرزند ربیعة بن حارث بن عبدالمطلب، از اصحاب امیرمؤمنان علیه‏السلام [1] و از یاران حضرت علی علیه‏السلام در صفین بود، وی دارای مقام و جلالتی بالا بود که مورد عنایت حضرت قرار داشت.
به خاطر علاقه زیادی که امام علی علیه‏السلام به زنده بودن عباس داشت، به او فرمود: تا به تو اجازه ندادم با دشمن جنگ نکن. عباس گفت: «قبول دارم، اما اگر کسی مرا به جنگ فراخواند، باز هم نروم؟» امام فرمود: «نه، به مبارزه با وی نروید؛ زیرا برای تو اطاعت امام بر اجابت دشمنت اولی است و بدان که معاویه دوست دارد تمامی بنی‏هاشم را از بین ببرد تا کسی از آنان باقی نماند و نور خدا را خاموش کند.» [2] .
به خاطر همین علاقه، وقتی امام علیه‏السلام شنید که معاویه برای کشتن عباس جایزه تعیین کرده است، و چون دو تن از افراد معاویه برای کشتن عباس به میدان آمدند و از او خواستند به مبارزه درآید، حضرت علی علیه‏السلام به طور ناشناس و با لباس و سلاح عباس به میدان رفت و آن دو را به هلاکت رساند و عباس را از خطر مرگ نجات داد.

پی نوشت ها:
[1] رجال طوسی، ص 51، ش 73.
[2] تنقیح المقال، ج 2، ص 126؛ ر. ک: مناقب ابن شهر آشوب، ج 3، ص 176.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir