عبدالله بن حکیم تمیمی

نوع اصطلاح :
عنوان :
عبدالله بن حکیم تمیمی
«عبداللَّه بن حکیم بن حزام تمیمی» از اصحاب حضرت علی علیه‏السلام بود که قبل از جنگ جمل با طلحه درباره این که او با امیرمؤمنان پیمان‏شکنی کرده، گفت و گویی نموده است.
ابن ابی الحدید می‏نویسد: طلحه و زبیر نامه‏ای برای عبداللَّه نوشتند و او را به یاری خویش فراخواندند. وی در «سبخه» به نزد آن دو آمد و خطاب به طلحه گفت: ای ابامحمد! آیا تو این نامه را برای من نوشتی؟ گفت: آری، عبداللَّه گفت: ای طلحه! تو دیروزما را به عزل عثمان و کشتن او فراخواندی و در این کار موفق شدی و او را کشتی، اینک آمده‏ای و دل سوزی برای خون عثمان می‏کنی؟! به جان خودم سوگند، هدف تو خون‏خواهی عثمان نیست، بلکه تو از این کار، قصدی جز طلب دنیا نداری! بنابراین آرام بگیر و اگر قصدت از جنگ با علی علیه‏السلام واقعاً طلب خون عثمان است، پس چرا هنگامی که بیعت با علی بر تو عرضه شد، با میل و رضا قبول کردی و بیعت کردی، و اینک بیعت خود را می‏شکنی و آمده‏ای که ما را در فتنه خود داخل کنی!» [1] .

پی نوشت ها:
[1] شرح نهج‏البلاغه ابن ابی‏الحدید، ج 9، ص 318. (در تاریخ طبری، ج 4، ص 525 آمده است که: عبداللَّه بن حکیم در میان سپاهیان عایشه درآمد و در نبردی که با مالک اشتر داشت، به دست مالک اشتر به قتل رسید)؛ الفصول المختاره، ص 218.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir