عبد خیر خیرانی

نوع اصطلاح :
عنوان :
عبد خیر خیرانی
عبد خیر خیرانی [1] از اصحاب امیرمؤمنان علیه‏السلام بود. [2] وی از طایفه‏ای از همدان، یا قریه‏ای از بیت المقدس و یا قلعه‏ای از یمن است. [3] .
اسم او «عبد الشر» بود و رسول خدا صلی الله علیه و آله نامش را «عبد الخیر» نامید. [4] .
وی در کوفه سکنا گزید و از افراد معتمد و ثقه به شمار می‏آمد. [5] .
در تاریخ طبری آمده است: امیرمؤمنان، عمار یاسر را همراه امام حسن علیه‏السلام به کوفه فرستاد تا آنان را در مورد عزیمتشان به بصره در جنگ جمل یاری کنند. ابوموسی اشعری (حاکم کوفه) مردم را از ملحق شدن به آن حضرت منع کرد. در این جا عبدخیر برخاست و گفت: «ای ابوموسی! آیا این دو مرد (طلحه و زبیر) با علی بیعت نکردند؟» ابوموسی گفت: آری. عبدخیر گفت: آیا علی علیه‏السلام کاری کرده تا سبب نقض پیمان شود که طلحه و زبیر پیمان شکنی کرده‏اند؟ ابوموسی گفت: من نمی‏دانم. عبدخیر در جواب گفت: «ما تو را رها می‏کنیم تا بدانی، ای ابو موسی، آیا احدی را می‏شناسی از این فتنه‏ای که تو گمان می‏کنی خارج باشد؛ زیرا فقط چهار گروه باقی است: علی علیه‏السلام در بیرون کوفه است و طلحه و زبیر هم در بصره‏اند و معاویه هم که در شام است و گروهی هم در حجازند که نه با دشمنان خدا می‏جنگد و نه فیی‏ء جمع‏آوری می‏کنند؟ پس باید با یکی از این چهار گروه بود، و قطعاً در این جمع باید با علی علیه‏السلام بود. ابو موسی گفت: ایشان (اهل حجاز) بهترین مردمند! عبد خیر در پایان به او گفت: ای ابو موسی، نفاق و غشّ و دورویی بر تو غلبه کرده است.» [6] .

پی نوشت ها:
[1] در بعضی نسخ «خیوانی» ضبط گردیده است و خیوان از مناطق همدان است (پاورقی رجال طوسی ذیل نام عبد خیر).
[2] رجال طوسی، ص 53، ش 118.
[3] تنقیح المقال، ج 2، ص 137.
[4] اسدالغابه، ج 4، ص 277.
[5] تنقیح المقال، ج 2، ص 137.
[6] ر. ک: تاریخ طبری، ج 4، ص 486.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir