عبیدالله بن عباس

نوع اصطلاح :
عنوان :
عبیدالله بن عباس
عبیداللَّه فرزند عباس بن عبدالمطلب، پسر عموی پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و حضرت علی علیه‏السلام بود. او برادر کوچک عبداللَّه بن عباس است. [1] و مادرشان لبابه معروف به ام الفضل است، و گفته شده او پیامبر خدا صلی الله علیه و آله را زیارت کرده و از حضرتش روایت شنیده است.
عبیداللَّه از نظر اجتماعی به جود و سخا شهرت داشت و در تاریخ مطالبی درباره بخشندگی او نقل شده است. [2] .
عبیداللَّه مورد علاقه و اعتماد حضرت امیرالمؤمنین علیه‏السلام بود، از این رو در صفر سال 36 هجری او را به امارت یمن (صنعاء) برگزید و در سال 37 هجری به عنوان امیرالحاج به مکه فرستاد. عبیداللَّه در یمن مشغول به خدمت شد تا در سال 40 هجری که بسر بن ارطات از جانب معاویه به یمن حمله کرد، او به کوفه فرار نمود و در این ماجرا دو فرزند خردسالش به دست بُسر بن ارطات کشته شدند. البته عامل اصلی جسارت معاویه در تجاوز به یمن، شورش جمعی از اهالی یمن بود که طرف‏دار عثمان بودند و معاویه از این فرصت استفاده کرد و به قتل و غارت در یمن پرداخت. تنها کاری که عبیداللَّه انجام داد این بود که طی یک نامه‏ای امام را از شورش مخالفان و یورش بسر بن ارطات با خبر ساخت، شبیه همین اتفاق در جند - از دیگر مناطق یمن - رخ داد که حاکم آن سعید بن نمران کاری مانند عبیداللَّه - البته با مشورت هم - انجام داد.

پی نوشت ها:
[1] عباس ده پسر داشت که در شرح حال تمّام بن عباس گذشت.
[2] ر. ک: شرح ابن ابی الحدید، ج 1، ص 341؛ مروج الذهب، ج 3، ص 162؛ سفینة البحار، ج 2، ص 144.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir