عدی بن حاتم طائی

نوع اصطلاح :
عنوان :
عدی بن حاتم طائی
عدی فرزند «حاتم بن عبداللَّه بن سعد طائی» کنیه‏اش «ابو طریف» و به قولی «ابو وهب» بود. او در عصر جاهلیت و عصر اسلام همواره رئیس قبیله طی و مردی با شخصیت و از عقلا و سخاوت‏مندان روزگار بود. وی در سال نه یا ده هجری اسلام آورد و از اصحاب رسول خدا گردید. [1] او در فتح عراق حضور داشت و سپس از اصحاب مخلص امیر مؤمنان علیه‏السلام گردید [2] و ساکن کوفه شد و در سه جنگ جمل، صفین و نهران در رکاب حضرت شرکت جست. در جمل یکی از فرزندانیش یا بیشتر به شهادت رسید و یک چشمِ خودش آسیب دید. در صفین یکی دیگر از فرزندانش یا بیشتر به شهادت رسید [3] و یک چشمش آسیب دید. محدثان 66 حدیث از او نقل کرده‏اند. وی سرانجام در سال 68 هجری در شهر کوفه جهان را بدرود حیات گفت. [4] .
پدر عدی، حاتم طائی در سخاوتمندی بی‏نظیر بود که کرم و سخاوت او شهره دهر گردیده و همگان در بخشش و عطا به او مثل می‏زنند. [5] .

پی نوشت ها:
[1] رجال طوسی، ص 23، ش 29؛ کامل ابن اثیر، ج 2، ص 640.
[2] رجال طوسی، ص 49، ش 36.
[3] در پاورقی صفحات بعد توضیحی درباره شهادت فرزند یا فرزندان عدی خواهد آمد.
[4] الاغانی، ج 5، پاورقی ص 144.
[5] اسد الغابه، ج 3، ص 392.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir