عمرو بن محصن بن حرثان (ابا احیحه)

نوع اصطلاح :
عنوان :
عمرو بن محصن بن حرثان (ابا احیحه)
عمرو از اصحاب جلیل القدر رسول اللَّه صلی الله علیه و آله است که در جنگ احد حضور داشته و روایت بسیار جالبی از آخر الزمان از آن حضرت نقل کرده که حضرت فرمود:
من اقتراب الساعة، کثرةُ المطر و قلّة النبات و کثرة القُرّاء و قلَّةُ الفقهاء و کثرةُ الاُمراء و قلّةُ الاُمناء؛
از علایم پایان دنیا، باران زیاد است اما نباتات و رویش زمین کم، قاریان بسیارند، اما فقها اندکند، امراء و رؤسا بسیارند اما امنیت کم است. [1] .
وی از مهاجرانی است که در مدینه با امیر مؤمنان علیه‏السلام بیعت کرد تا پای جان از ولایت آن حضرت دفاع کند. [2] او در جنگ جمل به سپاه امام علیه‏السلام کمک مالی کرد و در جنگ صفین هم در رکاب آن حضرت نبرد کرد و مجروح شد. [3] .
در الغارات آمده است که معاویه پس از تسلط بر مصر به فکر تصرف بصره افتاد. برای این کار «عبداللَّه بن حضرمی» را برگزید. عمرو بن محصن نیز جزو گروهی بود که به همراه ابن حضرمی وارد بصره شدند. او می‏گوید: ابن حضرمی سخنانی درباره معاویه و مظلوم جلوه دادن عثمان و قتل او به دست امام علی علیه‏السلام سخن گفت، اما «ضحاک بن عبداللَّه» سخنان ابن حضرمی را مورد انتقاد قرار داد و کار او را به اقدامات ناکثین در جمل تشبیه کرد که حاصلی جز قتل و غارت و تفرقه مردم بصره نداشت.
ابن حضرمی چون خود را موفق ندید، نامه تملق‏آمیز و دروغ معاویه را خواند که به دنبال آن عده‏ای به حمایت از ابن حضرمی برخاستند و اعلان اطاعت و تمکین کردند، اما «عمر بن مرجوم» آنان را سرزنش نمود و به اطاعت از امیر مؤمنان فراخواند. [4] .
از این موضوع استفاده می‏شود که عمرو بن محصن پس از جنگ صفین زنده بود، اما نصر بن مزاحم می‏گوید: او در جنگ صفین در رکاب امیر مؤمنان علیه‏السلام به شهادت رسیده است. [5] .

پی نوشت ها:
[1] اسد الغابه، ج 4، ص 129.
[2] الجمل، ص 104.
[3] رجال طوسی، ص 49، ش 35.
[4] ر. ک: شرح ابن ابی الحدید، ج 4، ص 34 - 40.
[5] وقعة صفین، ص 359.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir