عمیر بن عطارد تمیمی

نوع اصطلاح :
عنوان :
عمیر بن عطارد تمیمی
شیخ طوسی، «عمیر بن عطارد» را از اصحاب امیرمؤمنان علیه‏السلام به شمار آورده است. [1] .
هنگامی که امیرالمؤمنین علیه‏السلام در جنگ صفین پرچم‏های گروه‏ها را می‏بست و فرماندهان را مشخص کرده و نامه‏هایی برای جنگ با معاویه به اطراف می‏نوشت، عمیر بن عطارد را فرمانده گروه تمیم کوفه قرار داد. [2] .
امیرالمؤمنین در جنگ صفّین به درخواست سران قبایل، برای هر گروهی روزی برای جنگیدن قرار داد و از این میان یک روز جمعه نصیب گروه تمیم به فرماندهی «عمیر بن عطارد» شد. صبح‏گاه روز جمعه، عمیر که بزرگ و سالار قوم مضر از اهل کوفه بود، به قوم خود گفت: ای قوم من! من مانند ابوطفیل که روز قبل جنگید، می‏جنگم و شما هم روش بنی‏کنانه را در پیش گیرید. سپس پرچم را به دست گرفت و پیش رفت، و این رجز را می‏خواند:

قدت ضارَبَتْ فی حربها تَمیمُ
إنّ تَمیماً خطبُها عَظیمُ

- [بنی] تمیم در جنگ خویش ضربه‏های جانانه زدند، به راستی دلاوری و هنرنمایی «تمیم» بس عظیم است. (تا آخر اشعار)
عمیر تا شب نبرد سختی در آن روز انجام داد، به طوری که پرچم وی از خون شامیان رنگین شد، سپس هنگام غروب آفتاب به جانب امیرمؤمنان علیه‏السلام بازگشت و گفت: «ای امیرالمؤمنین! من به مردم خود خوش گمان بودم، ولی اینک در عمل چیزی بیش از حدّ انتظار خود از آنان دیدم، از هر جهت نیک جنگیدندو به آسانی دشمن خود را سخت به تکاپو افکندند و به خواست خدا از عهده دشمن به خوبی برآیند تا به زودی کارش را بسازند.» [3] .

پی نوشت ها:
[1] رجال طوسی، ص 52، ش 94.
[2] وقعة صفین، ص 205.
[3] ر. ک: همان، ص 311 - 309.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir