فروه بن نوفل اشجعی

نوع اصطلاح :
عنوان :
فروه بن نوفل اشجعی
فروة بن نوفل اشجعی، ابتدا از اصحاب امیرمؤمنان علیه‏السلام بود اما بعد از مدتی از قیادت و فرماندهی سپاه تحت امرش کناره‏گیری کرد و همراه پانصد نفر دیگر از هم‏فکرانش در محلی به نام «دسکره» و «بندنیجین» - حوالی بغداد کنونی - اردو زد؛ اما هرگز علیه امیرالمؤمنین نیز جنگ نکرد. او در این باره می‏گفت: «به خدا سوگند، نمی‏دانم چرا و به چه دلیلی باید با علی علیه‏السلام وارد جنگ شوم، من فکر می‏کنم بهترین راه و در واقع تنهاترین راه این است که فعلاً از این امر صرف‏نظر کرده و خوب فکر کنیم و هرگاه به نتیجه رسیدم، یا اطاعت او را گردن نهم و یا علیه وی وارد جنگ شوم.» [1] .
به هرحال این گروه در سال 41 هجری علیه معاویه طغیان کردند و با وی جنگیدند. اما معاویه با تهدید و ارعاب مردم کوفه را بسیج کرد و آنان را سرکوب نمود و سرانجام همه را به قتل رساند. [2] .

پی نوشت ها:
[1] تاریخ طبری، ج 5، ص 86؛ ر. ک: وقعة صفّین، ص 286.
[2] همان، ص 166.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir