فضل بن عباس بن عبدالمطلب

نوع اصطلاح :
عنوان :
فضل بن عباس بن عبدالمطلب
وی از هاشمیانی است که با علی علیه‏السلام بیعت کرد. [1] فضل از اصحاب پیامبر خدا صلی الله علیه و آله است که در جنگ حنین بعد از آن که همه فرار کردند، او با امیرالمؤمنین علی علیه‏السلام در کنار رسول خدا صلی الله علیه و آله ایستادگی کرد و از جان پیامبر صلی الله علیه و آله دفاع نمود. [2] .
او در فتح مکه و غزوه حنین و حجةالوداع با پیامبر صلی الله علیه و آله بود و در غسل دادن پیکر مطهر رسول خدا صلی الله علیه و آله شرکت داشت، او آب می‏ریخت و علی علیه‏السلام بدن رسول خدا صلی الله علیه و آله را غسل می‏داد. [3] در امر دفن پیکر مطهر حضرت صلی الله علیه و آله امیرالمؤمنین علیه‏السلام را یاری کرد. [4] .
فضل بن عباس در زمره شیعیان و یاران مخلص امیرالمؤمنین علیه‏السلام بود و آن حضرت را در مراسم دفن حضرت فاطمه علیهاالسلام - که مخفیانه انجام شد - مدد رساند. [5] .
فضل در سال 18 هجری در زمان خلافت عمر بن خطاب از دنیا رفته است. [6] اما از وقعة صفین استفاده می‏شود که او تا عصر خلافت حضرت علی علیه‏السلام در قید حیات بوده است و در جنگ صفین شرکت داشته و در رکاب امیرالمؤمنین علیه‏السلام جنگیده است. او اشعاری را علیه عمرو عاص و در جواب معاویه در این جنگ سروده است. [7] .

پی نوشت ها:
[1] الجمل، ص 107.
[2] ارشاد مفید، ج 1، ص 141.
[3] اسدالغابه، ج 4، ص 183؛ الاصابه، ج 5، ص 375.
[4] مستدرک حاکم، ج 3، ص 308.
[5] طبقات الکبری، ج 8، ص 29.
[6] مستدرک حاکم، ج 3، ص 308؛ طبقات الکبری، ج 4، ص 55.
[7] وقعة صفّین، ص 413.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir