قیس بن سعد بن عباده انصاری

نوع اصطلاح :
عنوان :
قیس بن سعد بن عباده انصاری
قیس فرزند «سعد بن عبادة بن دلیم خزرجی»، کنیه‏اش ابوالفضل و به قولی ابو عبداللَّه یا ابو عبدالملک از اصحاب پیامبر صلی الله علیه و آله است. قیس از نظر جسمی مردی کشیده قامت و از همگان بلندتر و داراهای موهای بلند و صاف بود؛ اما محاسن در صورت نداشت و بعضی از انصار به مزاح به او می‏گفتند: دوست داریم با ثروت و اموالمان برای قیس محاسن (ریش) خریداری کنیم. در همین حال مردی خوش سیما و زیبا منظر بود. وی از نظر خصایص معنوی و روحی، مردی زاهد و شب زنده‏دار و در عین حال دلیر، شجاع، کارآمد و بخشنده بود. او در نطق و سخن‏وری، ناطقی توانمند و سخن‏گویی مقتدر و در عقل و خردورزی نمونه روزگار و در شعر و شاعری قریحه‏ای عالی داشت.
پدرش سعد، سالار و بزرگ خزرجیان بود و در بزرگواری او همین بس که انصار پس از رحلت پیامبر صلی الله علیه و آله در این فکر بودند که او را به عنوان جانشین پیامبر صلی الله علیه و آله منصوب نمایند که دیگران پیشی گرفتند و ابوبکر را به خلافت رساندند.
قیس بن عباد بکری

شیخ طوسی، «قیس بن عباد بکری» را از اصحاب امیرمؤمنان علی علیه‏السلام به شمار آورده‏اند. [1] .
ابن حجر، «قیس بن عباد» را از جمله کسانی می‏داند که از امیرالمؤمنین علی علیه‏السلام، ابی ذر، عمار و دیگران حدیث نقل کرده و کنیه او را «ابو عبداللَّه بصری» می‏داند. همو می‏افزاید: او از تابعین [2] مورد وثوق و دارای مناقب و زهد و عبادت و از بزرگان صالحان بوده است. [3] .

پی نوشت ها:
[1] رجال طوسی، ص 56، ش 12؛ رجال کشی، ص 96، ح 151.
[2] ر. ک: همین اثر، ج 1، ص 34.
[3] ر. ک: تهذیب التهذیب، ج 6، ص 535.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir