کردوس بن هانی بکری

نوع اصطلاح :
عنوان :
کردوس بن هانی بکری
کردوس بن هانی بکری از اصحاب امیرمؤمنان علیه‏السلام و از رؤسای طایفه ربیعه بود که در صفّین حضور داشت.
نقل شده پس از جریان حیله معاویه و عمروعاص برای نجات از شکست قطعی و بر سرِ نیزه کردن قرآنها، عده‏ای از سپاهیان ظاهربین و جاهل حضرت خواستار صلح و ترک مخاصمه شدند. به همین علت حضرت میان سپاه ایستاد، با آنان سخن گفت و با بیانی رسا و دلیل و برهان حیله معاویه را گوشزد کرد. پس از پایان سخنان امام، اولین کسی که در تأیید فرمایش امام و ادامه جنگ سخن گفت، کردوس بن هانی بود که گفت:
ای مردم! به خدا سوگند، ما از آن لحظه‏ای که از معاویه بیزاری جستیم، هرگز او را به دوستی نگرفته‏ایم و از آن لحظه که علی علیه‏السلام را به دوستی برگزیده‏ایم، هرگز از او دل‏زده نشده‏ایم. همانا کشته‏های ما از شهدا بوده و زنده‏های ما همه نیکوکارند. و بی‏گمان علی علیه‏السلام از جانب پروردگارش حجت و بیان دارد و همواره جز به عدل و داد رفتار نکرده است و هر صاحب حقی منصف است، بنابراین هر کس تسلیم علی علیه‏السلام شود، اهل نجات و هر کس با او به مخالفت برخیزد، هلاک خواهد شد. [1] .
هر چند این سخنان اثری و قوم نادان و بی‏خرد بر مخالفت خود پافشاری کردند و حضرت را به پذیرش حکمیت مجبور ساختند.

پی نوشت ها:
[1] ر. ک: وقعة صفّین، ص 484.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir