کعب بن فقیم أزدی

نوع اصطلاح :
عنوان :
کعب بن فقیم أزدی
کعب بن فقیم و برادرش عبداللَّه بن فقیم هر دو از یاران امیرالمؤمنین علیه‏السلام بودند که به همراه سپاه معقل بن قیس به سرکوبی خریت بن راشد که از جانب معاویه برای خراب‏کاری و غارت‏گری آمده بودند، عزیمت کردند.
عبداللَّه می‏گوید: من و برادرم کعب در سپاهی بودیم که امیرالمؤمنین علیه‏السلام به فرماندهی معقل بان قیس برای سرکوبی «خریت بن راشد» اعزام کرده بود. حضرت علی علیه‏السلام به هنگام حرکت خطاب به معقل فرمود: تا می‏توانی تقوای الهی پیشه کن که این سفارش خداوند به مؤمنان است. در ادامه حضرت او را به رعایت عدل و عدم ستم‏کاری و انصاف با اهل ذمه سفارش کرد. بعد معقل با نیروهای همراه به دنبال خریت تا اهواز جلو رفت و در آن جا معقل با ما سخن گفت و برادرم کعب بن فقیم برخاست و سخنان معقل را تأیید کرد و گفت: امیدوارم خداوند ما را یاری نماید. سپس نیروهای تحت فرمان معقل به راه ادامه دادند تا در کوههای رامهرمز با نیروهای خریت جنگیدند و آنها را متواری کردند و معقل نامه‏ای به حضرت علی علیه‏السلام نوشت و توسط کعب به کوفه فرستاد تا حضرت تکلیف او را روشن نماید که آیا به تعقیب خریت و همراهانش ادامه دهد یا بازگردد؟ کعب نامه را خدمت حضرت برد و حضرت پس از مشاوره دستور ادامه تعقیب را برای معقل نوشت و به کعب داد و برای معقل برد. [1] .
از این واقعه معلوم می‏شود کعب مورد وثوق و تأیید امام علیه‏السلام و یارانش بوده است.

پی نوشت ها:
[1] ر. ک: تاریخ طبری، ج 5، ص 124 - 122.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir