مسلم بن عبدالله

نوع اصطلاح :
عنوان :
مسلم بن عبدالله
مسلم بن عبداللَّه مشهور به مسلم مجاشعی یا عجلی یا جهنی [1] از قبیله عبد قیس [2] کوفه، و از یاران مخلص امیرالمؤمنین علیه‏السلام بود، که همراه مادرش ام مسلم در جنگ جمل شرکت کرد و در رکاب آن حضرت به شهادت رسید. [3] .
در نقلی آمده که: مسلم اهل مدائن بود اما در مدینه با «حذیفه یمانی» حاکم مدائن ارتباط برقرار کرد و به مرور نسبت به منافقان (و کسانی که به دروغ خود را جانشین پیامبر صلی الله علیه و آله معرفی می‏کردند) شناخت پیدا کرد و ارادت و ایمانش نسبت به امیرالمؤمنین علیه‏السلام افزون شد و از شیعیان و فداییان آن حضرت علیه‏السلام گردید. [4] .

پی نوشت ها:
[1] در برخی از کتاب‏های تاریخ و سیره، تنها نام او را «مسلم» بدون نام پدر و بدون کنیه و لقب ذکر کرده‏اند؛ اما درمناقب ابن شهر آشوب، ج 3، ص 155 او را «مسلم مجاشعی» و در فهرست طبری، ج 10 «مسلم بن عبداللَّه عجلی» و در بخش تراجم کتاب الجمل، ص 503 او را «مسلم جهنی» ذکر کرده‏اند.
[2] الجمل، ص 339.
[3] تاریخ طبری، ج 4، ص 511.
[4] شاگردان مکتب ائمه علیهم‏السلام، ج 3، ص 361.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir