منذر بن ابی‏حمیصه وداعی

نوع اصطلاح :
عنوان :
منذر بن ابی‏حمیصه وداعی
منذر از اصحاب امیرمؤمنان علیه‏السلام بود که در صفّین مجاهدت کرد. وی شاعر و سواره نظامی شجاع از قبایل همدان بود. روزی به محضر امیرالمؤمنین آمد و عرض کرد: «ای امیرمؤمنان! قبیله عکّ و اشعریان از معاویه تقاضای مقررّی و جوایزی کرده‏اند و معاویه نیز به آنها اعطا کرده است. آنان با این کارشان دین خود را به دنیا فروختند، ولی ما به جای دنیا به آخرت و به جای شام به عراق و به جای معاویه به شما راضی شدیم، به خدا سوگند، آخرت ما بهتر از دنیای آنها و «عراق» ما بهتر از «شام» آنان و امام ما هدایت کننده‏تر از امام آنها است. بنابراین باب جنگ را بگشای و به یاری ما اعتماد کن و ما را به مرگ راهنمایی و هدایت نما.» سپس قصیده‏ای در این باره سرود.
امیر مؤمنان علی علیه‏السلام در برابر سخنان گرم و نیز اعتقاد، ایمان و اشعار او فرمود: «بس است، خداوند تو را رحمت کند.» سپس حضرت در حق وی و قومش دعای خیر کرد.
هنگامی که قصیده او به اطلاع معاویه رسید، گفت: به خدا قسم، افراد مورد اعتماد علی را با مال دنیا به خود متمایل می‏کنم و اموال و ثروت‏ها را میانشان تقسیم خواهم کرد تا دنیای مرا بر آخرت علی ترجیح دهند. [1] .

پی نوشت ها:
[1] وقعة صفّین، ص 435.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir