هاشم بن عتبه (هاشم مرقال)

نوع اصطلاح :
عنوان :
هاشم بن عتبه (هاشم مرقال)
هاشم فرزند عتبة بن ابی وقاص از طایفه قریش، کنیه‏اش ابوعمرو و مشهور به مرقال و اعور [1] است و یکی از ده نفری است که به آنان مژده بهشت داده شده است. [2] پدرش عتبة از مشرکین مکه و کسی است که در جنگ احد دندان‏های میانه رسول خدا صلی الله علیه و آله را شکست و لب‏ها و چهره پیامبر صلی الله علیه و آله را درید.
هاشم فرزند چنین پدری است که در فتح مکه به اسلام روی آورد و مسلمان شد و به مدینه هجرت نمود. [3] وی در بسیاری از جنگ‏های اسلامی شرکت داشت و در عصر خلافت عمر بن خطاب در فتح یرموک و مدائن حضور داشت و در جنگ جلولاء و فتح آن فرمانده سپاه اسلام بود، و به لحاظ اهمیت این فتح، آن را «فتح الفتوح» نامیده‏اند. [4] .

پی نوشت ها:
[1] از آن جهت به او «مرقال» گفته‏اند، چون در میدان‏های جنگ با شتاب و سرعت به پیش می‏رفت و بدان جهت «اعور» گفته‏اند، چون در جنگ یرموک و فتح شام در زمان خلافت عمر بن خطاب چشمش آسیب دید (مستدرک حاکم، ج 3، ص 447).
[2] ر. ک: شرح ابن ابی الحدید، ج 6، ص 55.
[3] تاریخ بغداد، ج 1، ص 196.
[4] ر. ک: اسد الغابه، ج 5، ص 49؛ الاصابه، ج 6، ص 516.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir