اول شاهد وحی

نوع اصطلاح :
عنوان :
اول شاهد وحی
پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم پیش از آنکه به رسالت مبعوث شود، سالی یک ماه در غار حراء به عبادت می‏پرداخت و در این مدّت اگر تهیدستی نزد وی می‏رفت، به او طعام می‏داد و وقتی که ماه به پایان می‏رسید و می‏خواست به خانه برگردد، ابتداء به مسجد الحرام می‏رفت و هفت بار خانه خدا را طواف می‏کرد و سپس به منزل خود باز می‏گشت. [1] .
وقتی که فرشته وحی برای نخستین بار در غار حراء بر حضرت محمّد صلی الله علیه وآله وسلم نازل شد و او را به مقام رسالت مفتخر ساخت، علی‏ علیه السلام در کنار آن حضرت بود و آن روز از همان ماهی بود که حضرت محمّد صلی الله علیه وآله وسلم برای عبادت به غار حراء می‏رفت.
حضرت امیرالمؤمنین‏ علیه السلام در «خطبه قاصعه» در این باره می‏فرماید:
وَ لَقَدْ کْانَ یجْاوِرُ فی کُلِّ سِنَةٍ بِحِراء، فأراهُ. لایراهُ غیری... وَ لَقَدْ سَمِعْتُ رَنَّةَ الشَّیطن حینَ نُزُولِ الْوَحْی عَلَیهِ، فَقُلْتُ یا رَسُولَ اللَّه ما هذِهِ الرَّنَّة؟
فَقالَ: هذا الشَّیطانُ قَدْ أیسَ مِنْ عِبادَتِهِ، اِنَّکَ تَسْمَعُ ما اَسْمزعْ وَتَری ما أری، اِلاَّ أنَّکَ لَسْتَ بِنَبِی وَ لکَنَّکَ لَوَزیرٌ وَ اِنَّکَ لَعَلی خَیرٍ.
«پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم هر سال در غار حراء به عبادت می‏پرداخت و جز من کسی او را نمی‏دید...، هنگامی که وحی بر آن حضرت نازل شد، صدای ناله شیطان را شنیدم. به رسول اللَّه‏ صلی الله علیه وآله وسلم عرض کردم: این ناله چیست؟ فرمود:
این ناله شیطان است و علّت ناله اش این است که او از اینکه در روی زمین اطاعت شود، ناامید گشته است. آنچه را من می‏شنوم تو نیز می‏شنوی و آنچه را که می‏بینم تو نیز می‏بینی، جز اینکه تو پیامبر نیستی، بلکه وزیر (من) و بر خیر و نیکی هستی.» [2] .
این گفتار گرچه می‏تواند مربوط به عبادت پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم در حراء در دوران پس از رسالت باشد، ولی قرائن گذشته و اینکه عبادت پیامبر در حراء غالباً قبل از رسالت بوده است، نشان می‏دهد که این گفتار مربوط به دوران قبل از رسالت پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم است که سبب شد در همان دوران کودکی با قلب حسّاس، و دیده نافذ و گوش شنوا، چیزهایی را ببیند و اصواتی را بشنود که برای مردم عادّی ممکن نبود.
ابن‏ابی‏الحدید معتزلی در شرح نهج‏البلاغه می‏نویسد:
«در کتب صحاح روایت شده است که وقتی جبرئیل برای نخستین بار بر پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم نازل گردید و او را به مقام رسالت مفتخر ساخت، علی‏ علیه السلام در کنار پیامبر اسلام بود». [3] .
از امام صادق‏ علیه السلام نقل شده است که فرمود:
علی‏ علیه السلام پیش از رسالت پیامبر اسلام‏ صلی الله علیه وآله وسلم همراه آن حضرت نور نبوّت را می‏دید و صدای فرشته را می‏شنید.
پیامبر اسلام‏ صلی الله علیه وآله وسلم به او فرمود:
اگر من خاتم پیامبران نبودم، تو شایستگی مقام نبوّت را داشتی ولی تو وصی و وارث من، سرور اوصیاء و پیشوای پرهیزگاران می‏باشی.

پی نوشت ها:
[1] سیره ابن هشام ج 1 ص 252.
[2] خطبه 121: 192 نهج‏البلاغه معجم‏المفهرس محمد دشتی.
[3] ابن ابی الحدید شرح نهج‏البلاغه ج 13 ص 208.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir