افتخار پرچم‏داری

نوع اصطلاح :
عنوان :
افتخار پرچم‏داری
حدیث الرایة: در یکی از روزهای جنگ خیبر فرماندهی عملیات با خلیفه اوّل بود که متأسّفانه فرار کرد و به وقت برگشتن، او نفرات خود را متّهم به ترس و فرار می‏کرد، و نفراتش او را.
روز دوّم، فرماندهی با خلیفه دوّم بود، او نیز مانند خلیفه اوّل فرار کرد [1] .
رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم که از این پیشامد بسیار ناراحت شده بود، فرمود:
قالَ: لَاءُعطِینَّ الرَّایةَ غَداً رَجُلاً یحِبُّ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ و یحِبُّهُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ کَرّارٌ غَیرُ فَرّارٍ، لا یرْجِعُ حَتّی یفْتَحُ اللَّهُ عَلَی یدَیهِ
«فردا پرچم را به دست مردی خواهم داد که خدا و رسولش او رادوست دارند و او خدا و رسولش را دوست دارد، هجوم کننده است، فرار کننده نیست از حمله بر نمی‏گردد تا خدا به دست او قلعه را فتح کند.» [2] .
فردای آن روز که همه انتظار به دست آوردن این مقام را داشتند، آن حضرت، علی بن ابیطالب‏ علیه السلام را خواست و پرچم را به او داد و خدای بزرگ با دست او پیروزی را به مسلمانان عطا فرمود.

پی نوشت ها:
[1] جریان فرار خلیفه اوّل و خلیفه دوّم بسیار مشهور است که ابن‏ابی‏الحدید آنرا به شعر درآورده است.در گذشته ذکر شد).
[2] ارشاد مفید ص 57، و اعلام الوری ص 62 و 63 به نقل بحار ج 21 ص 21،. صحیح بخاری ج 5 ص 171 (باب غزوة خیبر)، و صحیح مسلم ج 2 ص 360 (بابٌ من فضائل علی بن ابیطالب‏ علیه السلام.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir