افتخار وصی و جانشین پیامبر بودن

نوع اصطلاح :
عنوان :
افتخار وصی و جانشین پیامبر بودن
حدیث علی وصیی و خلیفتی: ابن اثیر در تاریخ کامل نقل می‏کند:
چون آیه (وَاَنْذِر عَشیرَتَکَ الْاَقْرَبینَ) [1] نازل شد، رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم طعامی آماده کرد و فرزندان عبدالمطلّب را که حدود چهل نفر بودند به طعام دعوت کرد.
پس از خوردن طعام، پیش از آنکه پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم شروع به صحبت کند، ابولهب با سر و صدا مجلس را به هم زد و حاضران متفرّق شدند.
بار دیگر آن حضرت طعامی آماده ساخت و آنها را دعوت کرد و زبان به سخن گشود و فرمود:
فرزندان عبدالمطلّب! واللَّه نمی‏دانم کسی به قوم خویش چیز بهتری بیاورد که من برای شما آورده‏ام، من برای شما خبر دنیا و آخرت را آورده‏ام و خدایم امر کرده شما را به سوی آن بخوانم. کدامیک از شما در این دعوت به من کمک می‏کند؟ تا برادر و وصی و خلیفه من در میان شما باشد.؟!
فَاَیکُم یوازِرُنی عَلَی هذَا الْاَمْرِ عَلَی اَنْ یکُونَ اَخی وَ وَصَیی وَ خَلیفَتی فیکُمْ
همه ساکت شدند.
علی بن ابیطالب‏ علیه السلام می‏فرماید:
من که از همه جوانتر بودم گفتم:
یا نبی اللَّه! من در این دعوت یار شما هستم،
آن حضرت دست به گردن من نهاد و فرمود:
اِنِّ هذا اَخی وَ وَصِیی وَ خَلیفَتی فیکُم، فَاسْمَعُوا لَهُ وَ اَطیعُوا
«همانا این علی، برادر و وصی و جانشین من در میان شماست، از او بشنوید و از او اطاعت کنید».
مدعوّین به حالت خنده و مسخره پراکنده شدند.
و به ابی طالب می‏گفتند:
تو را امر کرد که از فرزندت علی فرمان شنوی و اطاعت کنی.
این حدیث شریف از روایات مسلّم فریقین و از دلائل امامت امیرالمؤمنین‏ علیه السلام است و نشان می‏دهد که رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم از اوّل بعثت، امامت را از نبوّت جدا نمی‏دانست. [2] .

پی نوشت ها:
[1] شعراء آیه 224.
[2] تاریخ کامل ج 2 ص 42 (فصل انذار عشیرة)، و سیره حلبیه ج 1 ص 461 باب (استخفائه فی دار الارقم)، و مسند احمد ج 1 ص 111 و 159، و مختصر کنزالعمّال هامش مسند احمد ج 5 ص 41 و 43، و شرح ابن ابی الحدید ج 13 ص244 شرح خطبه 238 قاصعه و المراجعات ص 110، و تفسیر برهان ذیل آیه شریفه، و بحارالانوار ج 38 ص 26 - 1.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir