اقيانوس بيکران علم

نوع اصطلاح :
عنوان :
اقيانوس بيکران علم
امواج اقيانوس بيکران علم و دانش در سينه مبارک اميرالمؤمنين‏ عليه السلام گره خورده و در جوش و خروش بود، امّا محيط نامساعد اجازه نمي‏داد تا آن همه از علوم فراوان و امواج متلاطم دانش را بيرون بريزد، که فرمود:
اِنَّ في صَدْري هذا لَعِلْماً جَمّاً عَلَّمَنيهِ رَسُولُ اللَّهِ وَ لَوْ اَجِدُ لَهُ حَفَظَةً
يَرْعَوْنَهُ حَقَّ رِعايَتِهِ عَنّي کَما يَسْمَعُونَهُ مِنّي اِذاً لَأوْدَعْتُهُمْ بَعْضَهُ فَعُلِمَ بِهِ کَثيراً مِنَ الْعِلْمِ. [1] .
«همانا در سينه من دانش فراواني است که پيامبر خدا صلي الله عليه وآله وسلم آنرا به من آموخته، اگر روزي براي آن حافظي پيدا کنم که حقّ آن را رعايت نمايد و آنگونه که از من شنيده به همان نحو آن را نقل کند، آنگاه بعضي از آن علوم را به آنها به عنوان امانت مي‏سپردم که بواسطه آن چيزهاي فراواني از علم دانسته مي‏شد.»

پی نوشت ها:
[1] بحار ج 40 ص 129، -و زمخشري در الفائق ج 3 ص 188، -و سيّد عبدالوهّاب مصري در لطائف المنن ج 1 ص 89، و محمّد بن مکرم المصري در لسان العرب، و احقاق الحقّ ج 7 ص 602.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir